Jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu?

Zapewne słyszałaś, że po cesarskim cięciu ciężko jest karmić naturalnie, bo w piersiach nie ma mleka...

laktacja po cesarskim cięciu

Warto wiedzieć, że laktacja u każdej świeżo upieczonej mamy przebiega nieco inaczej. Tak więc nie nastawiaj się, że będziesz miała jakiś problem, jeśli wiesz, że czeka cię cesarka. Maluszek zaraz po porodzie “ma rezerwy” więc nie martw się, gdy na początku nie masz pokarmu.

Zarówno mamy po naturalnym porodzie, jak i mamy po cesarskim cieciu mogą mieć problemy z przystawieniem maluszka i laktacją. Ale pamiętaj, poród nie jest początkiem laktacji, lecz impulsem do jej wzmożenia. Produkcja mleka rozpoczyna się już w 16. tygodniu ciąży. Bez względu na to, jak urodziłaś, w twoim organizmie zachodzą te same zmiany hormonalne. Usunięcie łożyska z macicy to sygnał dla mózgu, by wystartować z wydzielaniem dużych ilości prolaktyny, odpowiedzialnej za pobudzenie laktacji, a przecież zarówno podczas porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia tak się dzieje, tylko w trochę inny sposób.

Brak laktacji po cesarce

Wiele świeżo upieczonych mam myli pierwszy naturalny etap laktacji z brakiem pokarmu. Tymczasem mleko, które kobieta po porodzie ma w piersiach to siara - żółtawy pokarm, który kapie pojedynczymi kropami. Te pierwsze krople są bezcenne dla zdrowia noworodka i co najważniejsze wystarczające, by go nasycić! Często przystawiane dziecko jest w stanie doprowadzić produkcję mleka do właściwego poziomu - dostosowanego do potrzeb dziecka.

Problemy i błędy wpływające niekorzystnie na laktację:
- sztuczne dokarmianie dziecka lub dopadanie glukozą sprawia, że dziecko ma mniejszą ochotę ssać;
- dziecko nieprawidłowo ssie - problem może wynikać ze złego przystawienia dziecka lub dokarmiania (z butelki łatwiej jeść);
- by karmienie piersią było udane i harmonijne potrzebny jest jak najwcześniejszy kontakt matki i dziecka, nie używaj więc laktatora, by pobudzić laktację.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Karolina35
2017-06-04 15:15:19

Ja miałam 2cesarkii po pierwszej nie miałam problemu z karmieniem. Teraz po2 problem był bo mleka było B.mało ale zastosowałam metodę mojej mamy.Czyli piję 3razy dziennie bawarkę. I córka na pokarmu pod dostatkiem do tego biorę Lacidofil 2 razy dziennie i nie mamy kolek ani zaparć. Ktoś mi powie herbata z mlekiem i cukrem - co to pomoże. W moim wypadku było zagrożenie przejścia na butelkę bo mała nie przebiegała na wadze. Teraz nawet nikt o tym nie wspomina.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ulka
2017-01-01 20:53:32

oczywiscie ze sie da pobudzic laktacje po cesarce trzeba tylko bardzo bardzo chciec... po cesarce dobrze jest tez dodatkowo podawac dziecku probiotyki,najlepiej jak najbardziej naturalne dla noworodkow, mnie lekarze polecili FFbaby, bo ma dokladnie takie szczepy jakie znajduja sie w kanale rodnym kobiety, a wiec rodzace sie naturalnie dziecko otrzymuje je podczas porodu oraz takie szczepy jakie sa w mleku z piersi, ja dokarmialam dziecko mm oprocz piersi wiec nie wachalam sie podawac probiotyku, ... bo chcialam zeby dziecko otrzymywalo tyle ile trzeba tych dobrych bakterii, dzieki czemu nie bylo pozniej problemow z brzuszkiem, jak kolki, biegunki, ulewania, alergie, odpornosc dziecka tez jest bardzo dobra! probiotyk ma moc;) Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz