Jak wygląda poród w Holandii i czym się różni od porodu w Polsce?

Poród oraz opieka poporodowa są w Holandii zupełnie inaczej zorganizowane niż w Polsce.

porod w Holandii

Dla wielu Polek decydujących się na poród w Holandii szokiem jest, że przez cały okres ciąży ani razu można nie zobaczyć ginekologa, kobieta w ciąży musi się też przygotować  na minimalną ilość badań diagnostycznych – podaje organizacja specjalizująca się w świadczeniu usług w zakresie opieki poporodowej dla Polek w Holandii „Kajtek Polski Kraamzorg”.

– Dla wielu Polek brak konsultacji ginekologicznych, jak również niewielka ilość badań diagnostycznych jest szokująca, szczególnie jeśli wcześniejsze ciąże były prowadzone w Polsce – mówi Katarzyna Czupryna z „Kajtek Polski Kraamzorg”, opiekująca się Polkami w Holandii, które są w ciąży i w połogu. 

Oto podstawowe zasady organizacji porodu w Holandii:

Położna przede wszystkim

W Holandii kobietą w ciąży opiekuje się przede wszystkim położna, a nie lekarz-ginekolog.

Spotkanie z ginekologiem lub ewentualna wizyta w szpitalu, gdzie wykonywany jest szerszy zakres diagnostyki, następuje tylko w przypadku powikłań w przebiegu ciąży.

Badania prenatalne płatne

W Holandii jest możliwość przeprowadzenia badań prenatalnych w kierunku występowania u płodu wad wrodzonych – zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Pataua. O to, czy kobieta chce przeprowadzić takie badanie, zapyta położna (lub ginekolog) podczas pierwszej wizyty.

Można zdecydować się na dwa rodzaje testów:

  • zintegrowany – badanie krwi kobiety ciężarnej oraz pomiar przezierności fałdu karkowego dziecka przy pomocy badania USG,
  • test NIPT  - nieinwazyjny test prenatalny, bardziej skuteczny w wykrywaniu wad wrodzonych, badanie krwi kobiety ciężarnej.

Koszt badania przesiewowego wynosi 168 euro (ok. 707 zł) - test zintegrowany w przypadku ciąży pojedynczej) lub 175 euro (ok. 737 zł) - test NIPT.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

He
2018-03-15 19:10:13

Jak

Bzdura500 zl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-03-14 19:55:00

W Poksce niby lepiej ale za badania prenatalne tez się placi. Ja placilam 500zl za dwa. 1den (3) miałam za darmo ze względów medycznych

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz