Jak przetrwać 6 tygodni połogu? Oto nasze rady!

Pierwsze sześć tygodni w domu z nowo narodzonym dzieckiem budzi Twój lęk? Nie wiesz, czego się spodziewać? Oto kilka wskazówek dla ciebie.

połóg

Przygotuj się

Będąc w szpitalu, zapytaj pediatrę o wszystko, co budzi twój niepokój związany z dzieckiem, np. o bliznę po pierwszym szczepieniu, o pielęgnację pępowiny, o kolejne wizyty lekarskie. Im więcej się dowiesz, tym będziesz spokojniejsza.

Kikut pępowiny

Wydaje się bardzo czarny i przeszkadzający dziecku. To tylko twoje odczucia. Kikut pępowiny odpada po około 3 tygodniach od porodu. Trzeba od niego dbać: utrzymywać w czystości i osuszać, starać się nie zamoczyć przy kąpieli.

Ulewanie

Noworodek ma niedojrzały układ pokarmowy, dlatego bardzo często ulewa. Jest to normalne. Po każdym karmieniu, należy podnieść dziecko i przez chwilę trzymać w pozycji pionowej, dopóki mu się nie odbije. Warto zabezpieczyć swoje ubranie i położyć na ramieniu pieluszkę tetrową lub flanelową.

Zielona kupka

To, co znajdziesz w pieluszce, może cię zaszokować. Jeszcze w szpitalu dziecko będę oddawało stolec zwany smółką, w kolorze ciemnym lub nawet czarnym. To przejściowy stolec, który z czasem zmienia barwę na zieloną, potem żółtawą lub brązową. Zielona kupka nie jest objawem zatrucia!

Oddech dziecka

Oddech w rytmie mniej niż 60 oddechów na minutę jest prawidłowy, podobnie jak króciutkie przerwy w oddechu. Zaniepokoić cię powinien świszczący oddech, ponieważ może to wskazywać na problemy z oskrzelami a nawet na duszność.

Kąpiel

Noworodek potrzebuje pełnej kąpieli z myciem głowy raz lub dwa w tygodniu, noworodki, które często ulewają, należy kąpać częściej. Codziennie trzeba myć pupkę, przemywać twarz i oczka. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze oraz o zmierzeniu temperatury w łazience.

Mylenie dnia z nocą

Noworodki mylą dzień i noc, śpią co kilka godzin, łącznie w ciągu doby przesypiają 16 godzin. Jeśli chcesz pomóc dziecku w rozróżnianiu dnia i nocy, od początku zachowuj określony pory spacerowania w ciągu dnia, a wieczorem przestrzegaj rytuału kąpania i karmienia. W nocy, bierzesz dzieckona ręce i nie śpiewaj, nie rozbudzaj, nakarm, przewiń i utul do snu. Śpij przy nocnej lampce, nie zapalaj ostrego światła, kiedy w nocy zajmujesz się dzieckiem.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz