Jak uniknąć cesarskiego cięcia? Naukowcy podpowiadają

Za nic w świecie nie chcesz, by twój poród zakończył się cesarką? Nie wykluczymy jej, ale pomożemy zmniejszyć ryzyko.

odżywianie w ciąży

Cięcie cesarskie jest bardzo poważną operacją, która ma na celu ratowanie zdrowia lub życia. Niektóre mamy, niestety, nie są w stanie go uniknąc, bo stoją za tym różne przyczyny ze strony zdrowia ich lub maluszka. Dla mam, które szykują się do naturalnego porodu, a obawiają się cesarki mamy jednak dobrą nowinę: są sposoby na zmniejszenie ryzyka zakończenia porodu cesarskim cięciem!

Potwierdzenie naukowe

Naukowcy przebadali 12 500 kobiet do 36. tygodnia ciąży pod kątem dbania o własne zdrowie. Okazało się, że w grupie pań, które regularnie ćwiczyły i zdrowo się odżywiały mniejsza ilość ciąż zakończyła się cesarskim cięciem. Po posumowaniu wszystkich wyników wyprowadzono tezę, że aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie zmniejszają ryzyko cesarskiego cięcia nawet o 9%!

Nie ma w tym żadnej magii – wszystko jest proste. Zdrowy tryb życia bardzo często ułatwia naturlany poród. Dlaczego? Choćby dlatego, że mamy z nadwagą nieraz rodzą duże dzieci (ponad 4,5kg) – cesarka, bo nie mieści się w kanale rodnym. Nadwaga sprzyja nadciśnieniu, które może spowodować stan przedrzucawkowy – cesarka, ponieważ stan przedrzucawkowy może spowodować bardzo silny krwotok. Brak ćwiczenia odpowiednich mięśni, jak się to robi w szkole rodzenia – i znów cesarka, bo długo nie postępuje rozwarcie.

Niebagatelne jest też znczenie stresu podczas porodu. Z jednej strony: jak tu się nie stresować?! Z drugiej zaś, jeżeli stres jest zbyt duży, rozwarcie może (ale nie musi) przestać postępować. Dlatego naukowcy twierdzą, że zatrudnienie douli zmiejsza ryzyko cesarki aż o 23%. To już bardzo dużo, więc naprawdę warto się zastanowić.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz