Kampania społeczna `Rodzę - Mam prawa`

Fundacja Rodzić po Ludzku przypomina, że prawo stoi po stronie rodzącej, a kobieta może rodzić zgodnie z własnymi potrzebami.

ciąża

Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła nową kampanię „Rodzę – mam prawa”. Kobiety przychodzące do porodu do szpitala bardzo często podporządkowują się personelowi i zapominają o swoich przywilejach.

Cel kampanii

Fundacja Rodzić po Ludzku przekonuje, że zgodnie z prawem, każdy poród może być rodzinnym i intymnym wydarzeniem. Narodziny dziecka powinny odbywać się w atmosferze szacunku i zrozumienia. Rodząca ma prawo do spontanicznego poruszania się po sali porodowej i to ona podejmuje decyzje dotyczące przebiegu porodu, ma prawo do pierwszego przytulenia dziecka „ciało do ciała”. Każda mama ma zagwarantowane prawo do tego, aby udzielać jej szczegółowych informacji na temat przebiegu porodu, zdrowia jej i dziecka w czasie pobytu w szpitalu.

 

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Daga
2015-12-02 09:38:48

re: Kampania społeczna `Rodzę - Mam prawa`

Rodziłam 7 lat temu, gdy krzyknęłam z bólu na sali porodowej lekarz mnie opierdolił że mam siedzieć cicho bo wystraszę inne kobiety (rodziłam na sali jednoosobowej) inny przy przyjęciu mnie robiąc badanie tak mi dłubał w pochwie że bolało jak ch* więc też zaskomlałam z bólu na co lekarz oczywiście bez cienia współczucia czy empatii chamsko stwierdził że co zrobię jak będzie jeszcze bardziej boleć gdy zacznę rodzić na całego... Fakt że monitorowali mój stan dość ... dokładnie i pomogli mi urodzić ale nie wiedziałam nic, gdyby nie ciągłe dopytywanie o co kaman nikt z własnej nie przymuszonej woli nie powiedziałby nic bo po co... Na końcókę lutego mam termin drugiego porodu ale teraz nie dam się zastraszyć i traktować jak ciężar bo jestem starsza, wiem więcej i nie pozwolę się tak traktować jak traktowano mnie 7 lat temu. Żal tylko tych młodych matek które wciąż nie wiedzą tak jak ja wtedy że to personel jest dla nas a nie my dla nich i że nikt nie może nimi pomiatać :/ Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
matka
2015-12-01 17:26:12

re: Kampania społeczna `Rodzę - Mam prawa`

Wszystko fajnie cała akcja bardzo potrzebna ale co z matkami które są zmuszone rodzić przez cc? O nich sie już nie pamięta? Ja niestety musiałam rodzić przez cc i omineła mnie ta cudowna chwila kiedy to mogłabym zaraz po urodzeniu przytulić swojego syna. Zaraz go zabrali i przynieśli po 2 godz położna go zostawiła w łóżeczku i poszła. I radź sobie sama...nie możesz się podnieść młody płakał i jeszcze zaksztusił się wodami płodowymi. Tak w PL wygląda opieka okołopo ... rodowa. Już nie mówie o pomocy przy karmieniu piersią. Dopiero po wyjściu ze szpitala karmiłam syna wyłącznie piersią i przy pomocy swojej położnej środowiskowej. Szkoda że o tym nie ma żadnej kampani. Bo taka jest smutna prawda że kobiety rodzące przez cc są uważane za gorsze. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mamuśka
2015-12-01 20:26:40

Nie wiem w jakim szpitalu Ty miałaś okazję rodzić, ale w swoim po cc (którego nie planowała) miałam rewelacyjną opiekę. Od razu po cięciu i ocenie dziecka w skali Apgar położyli mi dziecko na chwilę (ok. 5 minut) na piersi, po czym nastąpiła część dalsza operacji. A później mogłam liczyć na wszystkie panie z oddziału poporodowego, dobre rady odnośnie karmienia i laktacji, pytania na temat mojego stanu zdrowia i dziecka, nie było żadnych problemów. Także moja opinia na temat opieki okołoporodowej po cc jest bardzo pozytywna. I serdecznie pozdrawiam panie z Batorego w Otwocku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-12-01 15:56:11

re: Kampania społeczna `Rodzę - Mam prawa`

Najpierw należałoby wymienić całą "starą" kadrę na ludzi z powołaniem, a co za tym idzie - choć odrobiną empatii. Bo lekceważenie, przedmiotowe traktowanie oraz ZASTRASZANIE są na porządku dziennym na porodowce w Radomiu. Nie wiem jak w innych miastach, wiem tylko tyle że jeden z najlepszych dni w życiu wspominam tragicznie, właśnie przez personel. A naprawdę nie wymagałam wiele - ot, odrobinę szacunku i ludzkiego podejścia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz