Maluszek zawsze znajdzie drogę do piersi [VIDEO]

To niewiarygodne, że malec położony na brzuchu mamy, jest w stanie instynktownie pełzać w kierunku piersi.

karmienie piersią

Mamy, które rodziły naturalnie i miały szansę na spokojny kontakt "skóra do skóry" doświadczyły czegoś niewiarygodnego. Malec położony na brzuchu mamy, jest w stanie sam znaleźć drogę do piersi.

Ludzkie niemowlęta podobnie jak inne ssaki instynktownie wiedzą, jak znaleźć pierś mamy. Pełzanie do piersi związane jest z różnymi komponentami sensorycznymi, centralnymi, mechanicznymi i neurohormonalnymi, które pośrednio lub bezpośrednio pomagają dziecku przenieść się i ułatwiają przetrwanie w nowym świecie. Jest to jednak proces, który wymaga dużo cierpliwości.

Badania przeprowadzone w 2010 roku wykazały, że malec, któremu da się szanse na odpoczynek po porodzie na brzuchu mamy, po pewnym czasie wchodzi w "aktywną fazę" i zaczyna poruszać rękoma i nogami, "dążąc" do matczynej piersi. Istnieje hipoteza, że gdy dziecko ma możliwość na spokojne przejście przez dziewięć behawioralnych faz, jest to optymalna samoregulacja małego organizmu. Maluchowi należy wiec dać szansę na te wszystkie fazy: płaczu, relaksacji, przebudzenia, aktywności, pełzania w kierunku sutka, odpoczynku, fazę zapoznania z sutkiem, ssania i spania.

Choć to naturalny instynkt, przez wiele lat pomijano ten etap, a malec był zaraz po porodzie zabierane od mamy. Od kilku lat zwraca się szczególną uwagę na bliski kontakt "skóra do skóry" dziecka i matki, gdyż ten kontakt jest niezwykle potrzebny. Według badaczy przynajmniej 2 godny kontakt "skóra do skóry" pomaga regulować temperaturę ciała dziecka, stymuluje produkcję siary, a także wpływa na obkurczanie macicy.

Choć nie zawsze okoliczności pozwalają na bliskość tuż po porodzie, malec powinien mieć kontakt "skóra do skóry" z mamą jak najszybciej to będzie możliwe.

Jak zachęcić malca, by samodzielnie czołgał się do piersi? Przede wszystkim maluch potrzebuje ciszy i spokoju, a także czasu, dlatego nic mu nie powinno przeszkadzać.

Zobacz maluchy w drodze do piersi - są naprawdę niezwykłe >>>

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz