Cesarka nie tylko ratuje życie, ma też istotny wpływ na...

Naukowcy odkryli, że wzrost popularności cesarskiego cięcia znacznie wpływa na zmiany zachodzące w rozwoju gatunku ludzkiego.

cesarskie ciecie

Przede wszystkim dzięki cesarskiemu cięciu na świat przychodzą zdrowe dzieci, a zagrożenie dla matki jest minimalizowane. Gdyby nie taki zabieg operacyjny wiele mam miałoby problem z urodzeniem dziecka a jak pokazuje historia, nawet by umierały.

Bez interwencji medycyny współczesnej tego typu problemy byłyby śmiertelne, a z punktu widzenia ewolucji mielibyśmy do czynienia z selekcją naturalną – twierdzi rr Philipp Mitteroecker z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Specjaliści alarmują, że jest zbyt wiele cesarskich cięć, a sceptycy krytykują kobiety, które "wybierają" tę metodę porodu, choć nierzadko nie mają wyboru. Mimo całego szumu i "awantury" dotyczącej cesarek na życzenie, dr Mitteroecker zwraca uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich 50 lat coraz więcej kobiet po prostu musi rodzić przez cesarskie ciecie. W latach 60. 30 kobiet na 1000 nie była w stanie urodzić naturalnie dziecka z powodu wąskiej miednicy, czyli dysproporcji główkowo-miedniczej. Dziś przypadków, w którym główka dziecka nie może się zmieścić w kanale rodnym jest już 36 na 1000 przypadków.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz