Kontakt skóra do skóry. Dlaczego jest taki ważny i dlaczego tyle mam i noworodków go nie doświadcza?

Co stoi na przeszkodzie w tak ważnej chwili?

kontakt

 

Dziś kilka słów o kontakcie skóra do skóry. Jest to dla mnie temat dość trudny. Nie mam problemu z tym, że ten kontakt nie był mi dany i nie uważam, że dzięki niemu moja relacja z dzieckiem byłaby jeszcze bliższa niż jest. Temat po prostu sprawia, że robi mi się przykro, bo mam świadomość, że ominęło nas wspaniałe przeżycie. Moment, w którym noworodek jeszcze w mazi płodowej ląduje na piersiach mamy nie da się porównać z niczym innym. Jest to niezwykła, może nawet mistyczna chwila rozpoczynająca tworzenie się więzi między matką i dzieckiem po narodzinach.

Korzyści płynące z pierwszego kontaktu

Według naukowców kontakt skóra do skóry odgrywa istotną rolę w kształtowaniu systemu immunologicznego noworodka. Z ciała matki do ciała malucha docierają różne drobnoustroje, dzięki czemu organizm maluszka od samego początku uczy się je rozpoznawać i uodparnia się na nie. Pierwsze wspólnie spędzone chwile po porodzie mogą także znacząco wpłynąć na laktację. Dzieje się tak, ponieważ, gdy maleństwo leży nagie na piersich mamy będącej jeszcze pod wrażeniem porodu, jej organizm zaczyna intensywnie wydzielać oksytocynę, która odpowiada za rozkręcenie się laktacji. Z tego samego powodu dobrze jest, jeśli noworodek ma możliwość napicia się siary bezpośrednio po narodzinach, a nie dopiero po przewiezieniu na oddział położniczy.

Nasze realia

Z tym przewiezieniem na oddział położniczy to była, niestety, wersja optymistyczna. Wersja pesymistyczna często ma miejsce po porodach drogą cesarskiego cięcia, kiedy to położnicę przewozi się na salę pooperacyjną, a tam jest zdana jedynie na swoją osobę towarzyszącą. Jeśli takiej osoby brak, młoda mama musi czekać na położną, która poda jej dziecko, a ta nie zawsze może akurat przyjść. Zdarza się nawet, że mamy operowane pod narkozą mogą po raz pierwszy zobaczyć swoje dzieci po wielu godzinach.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz