Jakie leki przeciwbólowe może brać mama, która karmi piersią?

Ból po cesarskim cięciu, ból głowy, ból zęba... podpowiadamy co robić, by się nie męczyć!

ból

Niektóre substancje czynne obecne w lekach mogą przenikać do mleka matki i mogą być niebezpieczne dla dziecka. Na szczęście nie jest to regułą i są leki, które można stosować podczas karmienia piersią. Istnieje wiele leków przeciwbólowych, a wiele mam nie wie, co jest bezpieczne w sytuacji, gdy karmi się maluszka. W okresie laktacji przeciwwskazane są indometacyna (np. Metindol) i pochodne kwasu salicylowego (np. Aspiryna, Polopiryna). Nie należy również przyjmować piramidonu.

Nawet bliscy "starszej daty" mogą podpowiadać ci Aspirynę - lek, którego dzieciom nie wolno podawać bez wyraźnego zalecenia lekarza. Zaprzestano go podawać ją po tym, jak odkryto, że dzieci, którym ją podawano w celu leczenia objawów infekcji wirusowych, były bardziej podatne na zachorowanie na zespół Reye'a. Dlatego Ty nie możesz go przyjmować ani w ciąży, ani podczas karmienia piersią.

Najbezpieczniejsze podczas laktacji są leki, które zwierają paracetamol (np. Apap, Efferalgan, Panadol, Paracetamol) lub ibuprofen (np. Ibufen, Ibuprofen, Nurofen). Obydwa leki zaliczają się do kategorii L1 – leków najbezpieczniejszych w czasie laktacji, wg kategorii ryzyka laktacyjnego Prof. Hale’a.

Także przez Amerykańską Akademię Pediatrii obydwa leki uznawane są za leki kompatybilne z karmieniem piersią, a ich stosowanie nie stanowi ryzyka dla procesu laktacji, ani dla zdrowia dziecka karmionego piersią, choć zarówno ibuprofen, jak i paracetamol mogą przenikać do mleka mamy. Niemniej jednak wykazano, że ilości substancji czynnych, jakie mogą przenikać do mleka są niewielkie i uznaje się, że są zbyt małe, aby mogły być szkodliwe dla dziecka. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać dawkowania podanego w ulotce leku. Najwięcej leku przenika do mleka mamy w momencie, kiedy osiąga on maksymalne stężenie w surowicy krwi matki. Warto więc lek przyjąć zaraz po skończeniu karmienia, ponieważ wtedy następuje dłuższa przerwa w podawaniu dziecku piersi. Najlepiej, by było to zaraz po ostatnim karmieniu wieczornym, bo przerwa jest wtedy najdłuższa.

Mimo iż specjaliści uważają, że stosowanie powyższych leków jet bezpieczne, należy bacznie obserwować dziecko. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak biegunka, wysypka lub zmiany w dotychczasowym zachowaniu dziecka, skonsultuj się z pediatrą i nie zapomnij wspomnieć o przyjmowanych lekach.

Paracetamol, czy ibuprofen? Sprawdź, co można podać niemowlęciu >>> 

db

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz