Zastanawiałaś się, co się stało z twoim łożyskiem po porodzie?

Tuż po narodzinach dziecka z macicy kobiety wydalane jest łożysko. A co się z nim dzieje, gdy już opuścisz porodówkę?

Łożysko po porodzie

Z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa maluszka, łożysko jest najważniejszym organem. W trakcie ciąży lekarze zwracają uwagę czy nie jest przodujące, czy się nie okleja.

Na pewno słyszałaś też o mamach, które dla własnego zdrowia zjadły swoje łożysko po porodzie. Np. w Wielkiej Brytanii istnieje prawo, które pozwala matce zabrać łożysko do domu, a jak jest w Polsce?

Łożysko tuż po porodzie przestaje już być potrzebne i organizm matki je wydala. Wydalenie łożyska to ostatni etap porodu i odbywa się kilka-kilkanaście minut po urodzeniu dziecka. Lekarz i położna poddają ten organ drobiazgowym oględzinom. Pozostawienie choćby fragmentu łożyska w macicy grozi niebezpiecznymi infekcjami lub krwotokiem. Łożysko zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem jest odpadem medycznym z opieki okołoporodowej. Co do zasady odzysk odpadów medycznych jest zakazany, sa jednak wyjątki.

Zakazany został odzysk części ciała i organów, a obecnie wśród dozwolonego odzysku odpadów z opieki okołoporodowej znalazły się między innymi narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki, opatrunki z materiału lub gipsu, pościel, ubrania jednorazowe, pieluchy.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz