Moda na naturalny poród po cesarce

W społeczeństwie i wśród lekarzy nadal pokutuje mit, że każdy poród po cesarce musi zakończyć się kolejną cesarką. Mamy, które chcą rodzić inaczej, `wydziwiają`?

VBAC

Wiele mam, które urodziły przez cesarskie cięcie, gdyż nie miały innego wyboru, czuje niedosyt. W wielu przypadkach kobiety nie mogą się pogodzić z takim obrotem sprawy i czują, że ich maluch przyszedł na świat, ale one go nie urodziły. Mamy nie mogą sobie darować latami i obiecują sobie, że kolejny poród na pewno będzie siłami natury. Choć taki poród jest możliwy, wielu położników nie che się podjąć ryzyka. Matki, które są zdeterminowane, szukają do skutku specjalisty, który pomoże im spełnić to marzenie.

Kontrowersyjny i niebezpieczny pomysł?

Przez lata, istniało wśród położników przekonanie, o konieczności przeprowadzania kolejnej operacji po wcześniejszym cięciu cesarskim. Dowodziło tego bardzo popularne stwierdzenie: "raz cięcie cesarskie – zawsze cięcie cesarskie" (Cragin, 1916 r.).

Zmianę tych poglądów przyniosły dopiero wieloletnie badania naukowe, potwierdzające niezaprzeczalne korzyści z podejmowania próby porodu naturalnego po cięciu cesarskim. Udowodniono, że VBAC wiąże się ze zdecydowanym zmniejszeniem zachorowalności pooperacyjnej i szybszym powrotem do zdrowia. Po takim porodzie kobiety zdecydowanie częściej podejmowały pozytywne próby karmienia naturalnego oraz częściej decydowały się na kolejne ciąże.

Jednak ten  medal ma dwie strony. Według najnowszych badań VBAC kończy się powodzeniem w 72-75 % przypadków. Oznacza to, że w przypadku ¼ pań, które podejmą próbę naturalnego porodu, zakończy się on nagłym cesarskim cięciem lub innymi interwencjami położniczymi. W przypadku 0,5% prób planowego VBAC kończy się pęknięciem macicy. Czyli w jednym przypadku na 200 porodów próba taka zakończyć się może nagłym cięciem cesarskim, usunięciem macicy, a w najgorszym wypadku śmiercią matki lub dziecka.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-09-18 12:56:32

re: Moda na naturalny poród po cesarce

Mogliście jakoś pozytywniej zakończyć ten artykuł, a nie podając przerażającą statystykę dotyczącą jakiegoś minimalnego odsetka kobiet. Powikłania i nieszczęśliwe przypadki śmierci, choć bardzo rzadkie, mogą się zdarzyć przy każdym porodzie, nie tylko tym po cesarce. Faktem jest, że te 75% porodów naturalnych po cc jest udanych, a to bardzo dużo!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz