Poród pod lupą Ministerstwa Zdrowia. Czy coś się zmieni w standardach okołoporodowych?

Ministerstwo Zdrowia postanowiło bliżej przyjrzeć się porodówkom w Polsce. Planowane są również zmiany w standardach okołoporodowych. Sprawdź, co zmieni się już w przyszłym roku!

zmiany w opiece szpitalnej

W 2016 roku Konstanty Radziwiłł, ówczesny minister zdrowie, zlikwidował standardy opieki okołoporodowej. Zgodnie z nowelizacją standardy traciły rangę obowiązującego prawa, a miały jedynie stanowić sugestię, do której ordynator danego szpitala mógł (lecz nie musiał!) się zastosować. Ponieważ na pomysł spłynęła fala krytyki, prowadzone są szerokie konsultacje i już w przyszłym roku możemy spodziewać się zmian.

Co ulegnie zmianie?

Przyszłe mamy będą miały robione nowatorskie badanie - test Becka. Obejmuje on 21 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczą stanów emocjonalnych kobiety - odczuwania smutku, przyjemności, stresu, winy etc. Test ma być wykonywany trzykrotnie: w pierwszym trymestrze, miesiąc przed porodem i miesiąc po porodzie.W zależności od wyniku testu, lekarz prowadzący będzie mógł skierować pacjentkę do psychiatry, choć ta nie będzie musiała wyrazić na to zgody. Ma to przeciwdziałać depresji poporodowej.

Ministerstwo planuje również przesunięcie terminu badania połówkowego USG z 21-26 tygodnia na 18-22 tydzień.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz