Moc mazi płodowej [FOTO 18+]

Zobacz zdjęcia ukazujące piękno i jałowość nowo narodzonego człowieka.

maź płodowa

Miłe Supermamy, czy zdajecie sobie spawę, jak wspaniałą substancją jest to "białe coś", czym nowoodek jest pokryty po narodzinach? Substancja ta nosi nazwę mazi płodowej (łac. Vernix) i ma na celu ochronę płodu przebywającego w łonie matki. 

Najlepszymi obserwatorkami tej mazi są położne. Mama zazwyczaj nie, ona tuż po narodzinach brzdąca może je sobie potrzymać przez chwilę. W tej chwili szczęścia nie zastanawia się nad tym, dlaczego dzieciątko jest takie żółte. Oddaje noworodka i następnym razem dostaje go ubranego i zapakowanego równiutko w rożek. Tak to zazwyczaj wygląda w szpitalu.

Maź zaczyna pojawiać się na ciele dziecka w 3. trymestrze życia płodowego. Dzieci urodzone w 26. tygodniu ciąży nie mają na sobie zbyt wiele tej mazi. Ale dzieci, które przyszły na świat po 32. tygodniu są już całe w tej magicznej substancji. Dzieci urodzone w termie mają tylko resztki mazi, ich skóra jest już przygotowana na ochronę przed światem zewnętrznym. Maź składa się w 80% z wody, 10% z białek i 10% z tłuszczów. Taki biofilm ma swoje podstawowe zadanie: odizolować ciało dziecka od wód płodowych i ułatwić przejście przez kanał rodny.  Maź to tłusta i nieprzemakalna warstwa na skórze dziecka, dzięki której skóra może się bezpiecznie rozwijać i dojrzewać.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz