OCZAMI POŁOŻNEJ: Kluczowe pytania i odpowiedzi

Gdy nieubłaganie zbliża się chwila porodu, większość przyszłych mam ogarnia sporo wątpliwości. I choć wydaje się, że na temat ciąży i porodu napisano już chyba wszystko, to kluczowe pytania zaprzątające głowy ciężarnych „tuż przed metą” wciąż pozostają takie same.

ciąża

W jakiej sytuacji należy zgłosić się do szpitala, gdy zbliża się termin porodu?

W okolicach terminu porodu, przyszła mama powinna niezwłocznie udać się do szpitala w sytuacji, gdy zdecydowanie słabiej czuje ruchy dziecka, zaczął odpływać płyn owodniowy (wody płodowe), pojawiło się krwawienie lub utrzymuje się przez dłuższy czas plamienie z dróg rodnych. Warto, by kobieta zasięgnęła porady specjalistów także w chwili pojawienia się jakiś niepokojących symptomów, nawet gdy czuje się tylko zaniepokojona lub niepewna.

Jak rozpoznać, że poród się zaczyna?

Poród może być zwiastowany przez różne sygnały. U zdecydowanej większości kobiet zaczynają się pojawiać, początkowo niezbyt bolesne, regularne skurcze. Proces narodzin maluszka może również rozpoczynać się od odpływania płynu owodniowego. U części rodzących w pierwszej fazie porodu pojawia się również ból zlokalizowany w okolicy krzyżowej i w dole podbrzusza (przypominający ból miesiączkowy). Może również pojawić się zwiększona ilość śluzu z niewielką domieszką krwi (czop śluzowy).

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz