OCZAMI POŁOŻNEJ: Poród kleszczowy

Chyba żadna z oczekujących na rozwiązanie mam nie zakłada innego niż fizjologiczny przebiegu porodu. Większość kobiet nosi w sobie pozytywną wizję urodzenia drogami i siłami natury ślicznego, różowego i krzyczącego noworodka.

poród

Czasem jednak porodowa rzeczywistość znacznie różni się od idealistycznie zaplanowanej wizji. Mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności, które wymuszą położniczą interwencję mającą na celu zapewnić bezpieczeństwo mamie i rodzącego się dziecku. Dlatego więc, każdy fizjologicznie rozpoczynający się poród może się zakończyć przy użyciu kleszczy.

Trochę historii

Kleszcze położnicze są jednymi z najstarszych narzędzi stosowanych w położnictwie w celu  szybkiego ukończenia porodu. Zostały one wynalezione w roku 1569 przez Piotra Chamberlena. Przez wieki zmieniała się koncepcja ich budowy. Kleszcze stale modyfikowano i udoskonalono, tak by mogły służyć jak najlepiej i najbezpieczniej. Kiedyś, zarówno w Polsce jak i w innych krajach, były jednym z najczęściej używanych narzędzi położniczych. Współcześnie są one znacznie rzadziej stosowane.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz