OCZAMI POŁOŻNEJ: Porodowe mity

Spotyka się z nimi prawie każda przyszła mama. Dzielą się nimi znajome kobiety, sporo można ich znaleźć w prasie, telewizji i w internecie. Porodowe mity, bo właśnie o nich mowa, budzą zdziwienie, konsternację, przerażają, a czasem po prostu śmieszą.

ciąża

Oto kilka z najpopularniejszych porodowych mitów:

MIT: Po porodzie przez cesarskie cięcie, kolejne dziecko można urodzić tylko w ten sposób

Nie jest to oczywiście prawda. Współcześnie, poród drogami natury po uprzednim cieciu cesarskim jest jak najbardziej możliwy. Dużo jednak zależy od przyczyny poprzedniego zabiegu operacyjnego i czy w obecnej ciąży nie powtarza się czynnik dyskwalifikujący poród drogami i siłami natury. W świetle obowiązujących obecnie przepisów, ciężarna mająca za sobą cięcie cesarskie musi wyrazić świadomą zgodę na podjęcie próby porodu naturalnego.

Istnienie tego mitu ma pewne uzasadnienie. Jeszcze nie tak dawno temu kobiety poddawane zabiegowi cięcia cesarskiego miały wykonywane cięcie wzdłuż linii biegnącej od pępka w dół. Wiązało się to ze sporym ryzykiem rozejścia się powstałej w ten sposób blizny przy próbie porodu naturalnego. W związku z tym, wszystkie pacjentki w kolejnej ciąży były kwalifikowane do następnego cięcia cesarskiego.

Obecnie wykonuje się nacięcie znacznie mniejsze. Przebiega ono wzdłuż linii bikini i znacznie zmniejsza ryzyko rozejścia się blizny przy próbie porodu drogami i siłami natury.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz