OCZAMI POŁOŻNEJ: Rodzaje znieczulenia porodu i warunki jego otrzymania

Jakie rodzaje znieczulenia porodu mamy do wyboru? Na jakie się zdecydować? Czy musimy za nie płacić? A może rodzić bez znieczulenia? Położna, Ewa Askanowska pomaga nam rozwiać przedporodowe wątpliwości.

ciąża

Są kobiety, które pragną porodu wyłącznie naturalnego, bez medykalizacji i zbędnych interwencji medycznych. Są też i takie – które nie wyobrażają sobie urodzenia dziecka bez możliwości łagodzenia bólu porodowego. I to właśnie dla nich stworzono znieczulenie porodu, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością.

Część kobiet, decyzję o zastosowaniu znieczulenia porodu, podejmuje jeszcze w czasie ciąży. Inne, spontanicznie decydują się na ten sposób łagodzenia bólu w momencie gdy niefarmakologiczne metody okazują się zawodne i niewystarczające. Niezależnie jednak od momentu podejmowania ewentualnej decyzji, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się możliwymi technikami łagodzenia bólu.

Rodzaje znieczuleń stosowanych w czasie porodu

Współczesna medycyna oferuje kilka różnych technik analgezji i anestezji, możliwych do zastosowania w trakcie porodu. Różnią się one przede wszystkim zakresem działania. Są to techniki o charakterze ogólnym (znieczulenie ogólne) oraz techniki o charakterze regionalnym.

Do metod działających regionalnie i umożliwiających przez to zachowanie przytomności w trakcie porodu rodzącej kobiecie, należą: znieczulenie rdzeniowe (podpajęczynówkowe), znieczulenie zewnątrzoponowe oraz tak zwane „walking epidural” (metoda połączona – znieczulenie rdzeniowe i zewnątrzoponowe).

Jakie są ich wady i zalety?

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-04-09 20:31:36

re: OCZAMI POŁOŻNEJ: Rodzaje znieczulenia porodu i warunki jego otrzymania

wszystkie mamusie tak wrzeszczą ze zacofane matki nie biorą znieczulenia! że masochistki. Mam dwie koleżanki zmagające się z komplikacjami po znieczuleniu, jedna nie wstała, jezdzi na wózku przez chwalone przez was znieczulenie a w drugiej ucierpiał synek.. szkoda gadac ;] jakas laska na forum super mamy pisała,że jak boli głowa to sie bierze tabletke, owszem bierze sie tabletke ale nie bedac w ciazy, w ciazy mysli sie o dziecku ktoremu tabletka moze zaszkodzic i wtedy ból głowy ni ... e jest taki straszny Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz