Oddaj łożysku należny mu szacunek! [ZDJĘCIA]

Jak wygląda `duchowy brat bliźniak` Twojego dziecka, który w szpitalach traktowany jest jak odpad medyczny?

placenta

Łożysko (z łaciny placenta) łączy Twojego maluszka ze ścianą macicy. Dzięki łożysku Twoje maleństwo jest karmione, usuwany jest za jego pośrednictwem mocznik z jego organizmu, wytwarzają się w nim hormony niezbędne dla rozwoju płodu i jest ono także barierą immunologiczną dla dziecka.

Łożysko tworzy się około dwunastego tygodnia trwania ciąży i pozostaje w ciele kobiety aż do momentu rozwiązania. Po porodzie podaje się specjalne środki, powodujące dodatkowe skurcze macicy, dzięki którym całe łożysko zostaje wydalone z organizmu matki.

Dziś w szpitalach nie zwykło się z łożyskiem obchodzić się zbyt łaskawie. Traktowane jest jak odpad medyczny i utylizowane. Większość z nas nie ma nawet szansy, by mu się przyjrzeć. A czy wiecie, kochane Mamy, że w wielu kulturach Azji i Pacyfiku, łożysko traktowane jest jak duchowy brat bliźniak malucha? To stamtąd wywodzi się poród lotosowy, który polega na tym, że owemu "bratu bliźniakowi" pozwala się odejść naturalnie, czyli nie odpępnia się malucha od łożyska, ale czeka,łożysko samo przestrzanie odżywiać dziecko, a pępowina uschnie i odpadnie, pozostawiając w pełni zagojony pępuszek. Potem wyprawia się pogrzeb łożysku, zakopując wraz z ziołami i kwiatami w ziemi. Szokujące dla nas, nowoczesnych mam, prawda?

Holenderska fotografka narodzin, Marry Fermont, uwielbia także fotografować łożyska. Mówi: "Uważam, że to takie fascynujące... bez tego organu nie byłoby żadnego dziecka (...). Dziecko i łożysko są ze sobą nierozerwalnie związane przez całą ciążę, czułabym się dziwnie, gdybym nie sfotografowała także i jego.".

Fotografka wspomina, że po raz pierwszy zobaczyła łożysko na własne oczy, gdy była studentką położnictwa. Łożyska, które oglądała, przypominały jej drzewa życia. "To takie piękne!" - powiedziała.

Marry Fermont wyraża nadzieję, że osoby, które będą oglądać jej zdjęcia zrozumieją, że łożysko to nie jest zbędny odpad, ale piękny i ważny organ, a dla rozwijającego się płodu nawet nie mniej ważny, jak serce czy płuca.

Zobaczcie absolutnie nietuzinkowe zdjęcia Marry Fermont na następnych stronach!

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz