Tata kangurem. Czym jest ojcowskie kangurowanie?

Czy tata też może kangurować? Okazuje się, że to całkiem sensowne. Przeczytajcie!

kangurowanie

Kangurowanie to nic innego jak trzymanie dziecka na piersi przez kontakt skóra do skóry. Jest bardzo istotny tuż po porodzie, ponieważ wyrównuje ciepło organizmu dziecka, tempo bicia serca i zbliża dziecko do matki, bo mama to tak naprawdę jedyna osoba, którą dziecko "czuje" i najlepiej zna. Znajomy zapach rodzica, ciepło jego skóry, bicie jego serca – wszystkie te doznania sprawiają, nie tylko, że dziecko się uspokaja i wycisza, ale także buduje wspaniałą relację rodzinną.

A co jeśli mama nie może trzymać samodzielnie dziecka? Czy tata również może kangurować?

Oczywiście! Jeśli tylko matka nie ma możliwości na kontakt skóra do skóry, to ojciec jest w naturalny sposób następnym kandydatem, a w określonych sytuacjach jest po prostu niezastąpiony.

Kiedy ojcowie najczęściej kangurują i jak to się odbywa?

Najczęściej ma to miejsce w przypadku cesarskiego cięcia. Co prawda coraz częściej jest  tak, że pierwszy kontakt odbywa się jednak z matką, nawet na sali operacyjnej, lecz bywa i tak, że mama nie może pozwolić sobie jako pierwsza na kangurowanie dziecka. Wtedy maluszek, który został wyjęty z brzucha mamy, jest ważony i mierzony, a zaraz potem przewozi się go na salę pooperacyjną, gdzie w pełnej gotowości czeka już na niego jego tata. Mężczyzna przytula nagiego maluszka do swojej, także nagiej klatki piersiowej, aby był bezpośredni kontakt skóry ze skórą. Położne pomagają ułożyć dziecko w pozycji żabki tak, by jego ciałko przylegało do skóry taty jak największą powierzchnią.

Jak długo tata kanguruje dziecko?

Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie i prosta, i skomplikowana. Prosta - tak długo, jak długo się tylko da i bynajmniej wcale nie tylko tuż po porodzie. Kangurowanie wskazane jest przez cały okres niemowlęcy, jednakże często bywa tak, że dzieci wraz z coraz większą ruchliwością stają się coraz mniej skore do współpracy i nie chcą już leżeć na rodzicach, więc trzeba korzystać, póki się da. Skomplikowanie odpowiedzi polega na tym, że dziecko jednak warto oddać mamie, gdy tylko będzie ona w stanie je przejąć.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz