Opóźnione odcinanie pępowiny – dobra czy zła praktyka?

Ostatnio popularna staje się praktyka późniejszego odcinania pępowiny u noworodka. Jest z tym jednak związanych wiele kontrowersji. Istnieje wiele teorii na pozytywny i negatywny wpływ tej praktyki na dziecko. Jak jest naprawdę i jaką podjąć decyzję?

noworodek

Postaramy się wyjaśnić kilka wątpliwości związanych z tą kwestią. Główną ideą późniejszego odcinania pępowiny (DCC – Delayed cord camping) jest to, że pozwala na przepływ krwi z łożyska do dziecka na kilka minut po urodzeniu i ma to korzyści zdrowotne dla maleńkiego noworodka. Nowe badania opublikowane niedawno w amerykańskim czasopiśmie medycznym popierają tę teorię.

Badania przeprowadzone w 2011 roku przez szwedzkich naukowców wykazały, że dzieci, którym odcięto pępowinę około 3 minuty po urodzeniu miały lepsze umiejętności motoryczne i koordynację ruchową niż dzieci, którym odcięto pępowinę w ciągu 10 sekund. Badania wykazały również, że dzieci DCC mają znacznie mniejsze niedobory żelaza, ponieważ otrzymały dodatkową porcję kwi przy urodzeniu. Chociaż była to różnica kilku minut, pozwoliło to na znaczny wzrost zapasów żelaza, które jest ważne dla rozwoju mózgu. Dodatkowo DCC trwale pobudza lepszą przyswajalność żelaza u dzieci, więc daje efekt na całe życie.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz