Poród bez bólu. Czy to możliwe na polskich porodówkach?

O to, by poród przebiegał bez bólu, ma zadbać personel.

porod bez bolu

W medycynie skończył się czas, kiedy o wszystkim decydował lekarz. Dziś pacjent jest partnerem zespołu medycznego – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak podkreśla, personel medyczny ma zadbać, by poród przebiegał komfortowo i bez bólu. Eksperci zwracają jednak uwagę, że nowe standardy okołoporodowe, które mają obowiązywać od 2019 r., dotyczą jedynie spraw organizacyjnych, a nie medycznych.

Zwiększeniu komfortu rodzącej służyć mają m.in. szkolenia zespołu medycznego ze standardów okołoporodowych i monitorowanie ich realizacji. W przypadku ich nieprzestrzegania pacjentka będzie mogła odwołać się do rzecznika praw pacjenta, ale projekt nie przewiduje innej ścieżki odwoławczej.

W projekcie zabrakło też regulacji dotyczących obowiązkowego znieczulania rodzącej. Jak zapewnia minister zdrowia, toczą się obecnie w tej sprawie rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Specjaliści podkreślają jednak, że tylko anestezjolog przypisany wyłącznie do oddziału położniczego zagwarantuje znieczulenie dla każdej rodzącej. Przepisy nie załatwią więc sprawy, jeśli zabraknie ich na porodówka.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz