Pierwsza miesiączka po porodzie - czego się spodziewać?

Twój cykl menstruacyjny został przerwany na czas ciąży i połogu. Przeczytaj, czego się spodziewać, gdy pojawia się pierwsza miesiączka po urodzeniu dziecka.

pierwsza miesiączka po porodzie

Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie?

„To długość karmienia piersią wpływa na twoją miesiączkę, ponieważ prolaktyna, hormon odpowiedzialny za produkcję mleka, hamuje owulację. U kobiet, które nie karmią piersią, okres pojawia się od 4 do 8 tygodni po urodzeniu dziecka” – wyjaśnia Amina White, MD, profesor nadzoru klinicznego położnictwa i ginekologii na University of North Carolina w Chapel Hill. U kobiet karmiących piersią okres może nie pojawiać się nawet do 6 miesięcy po porodzie.

Czy można zajść w ciążę, zanim pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie?

Można. Ginekolog Angela Jones z Freehold, w stanie New Jersey mówi: „Widziałam kobiety, które podczas swojej pierwszej wizyty u ginekologa, obywającej się 6 tygodni po porodzie, były już w kolejnej ciąży”. Owulacja pojawia się przed miesiączką. To dotyczy również kobiet karmiących piersią, dr Jones wyjaśnia: „Wiele mam uważa, że karmienie piersią to dobry sposób antykoncepcji po porodzie, ale odradzam poleganie wyłącznie na nim”. Dlatego wszystkie kobiety powinny pomyśleć o antykoncepcji po urodzeniu dziecka, są specjalne tabletki antykoncepcyjne, które można stosować w czasie karmienia piersią.

Czy twój okres będzie taki sam, jak przed zajściem w ciążę?

Wszystko może się zmienić. Okres może być krótszy i mniej bolesny lub dłuższy i bardziej bolesny, może się zmienić długość miesiączki i jej obfitość. Okres zazwyczaj jest trudniejszy, gdy przed ciążą kobieta stosowała antykoncepcję hormonalną. „Po porodzie zmienia się błona śluzowa macicy, dlatego kobiety, które używają tamponów, często zauważają tę różnicę i zastanawiają się nad stosowaniem tamponów w większym rozmiarze” - wyjaśnia  Siobhan Dolan, profesor położnictwa i ginekologii w Montefiore Medical Center w Bronx, w stanie Nowy Jork. Jednak większość kobiet nie musi zmieniać rozmiaru stosowanych przed ciążą tamponów i podpasek.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz