Planowe cesarskie cięcie: Jak się przygotować?

Już wiesz, że będziesz miała cesarkę i zastanawiasz się, czy i jak się przygotować do takiego porodu? Podpowiadamy!

cesarskie cięcie

Kobieta w czasie cięcia cesarskiego jest znieczulona do kręgosłupa, nie czuje nóg, w ogóle niczego od ramion w dół. Nie może się poruszać, leży na stole operacyjnym. Jest przytomna i świadoma tego, co się dzieje, ale nie ma żadnej władzy nad swoim ciałem (mniej więcej od klatki piersiowej w dół).

Pionowe cięcie wykonuje się dziś tylko w wyjątkowych przypadkach np. jeśli przyszła mama miała już jedno cięcie wykonane w ten sposób. Nacięcie brzucha przy cesarce przebiega zazwyczaj poziomo na granicy owłosienia, mniej więcej dwa palce ponad spojeniem łonowym. Ma maksymalnie 15 centymetrów długości i 2–3 milimetry szerokości, a jego rozmiar uzależniony jest od wielkości i ułożenia dziecka oraz tuszy mamy.

Do samego porodu nie musisz się więc przygotowywać, wszystko za ciebie zrobią lekarze i położne. Jednak warto przygotować się do połogu po cesarskim cięciu, gdyż po porodzie nie będziesz miała siły, ani głowy do pewnych spraw. Warto więc zawczasu zrobić listę i zaopatrzyć się w rzeczy, które mogą ci się przydać zarówno w szpitalu, jak i potem w domu. A także pomyśleć nad sprawami organizacyjnymi.


Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz