Masz wrażenie, że twoja pochwa jest ciaśniejsza po porodzie? To się zdarza!

Wiele kobiet obawia się zbyt luźnej pochwy po porodzie, tymczasem zbyt ciasna jest także często spotykanym problemem.

ciasna po porodzie

Na forach internetowych nie brakuje wpisów kobiet, które skarżą się, że po porodzie ich pochwa jest... zbyt ciasna. Problem może wystąpić chwilowo, ale może też stać się bardziej dolegliwy. Jeśli pojawił się dyskomfort, pieczenie, ból lub po kilku miesiącach pochwa nadal jest ciasna, należy zgłosić się do lekarza.

Nacinanie krocza

Epizjotomia, wykonywana jest podczas porodu siłami natury. Celem zabiegu jest uchronienie kobiety przed samoistnym pęknięciem krocza oraz pochwy. Niestety następstwa zabiegu są odczuwalne jeszcze przez wiele tygodni. Zabieg wzbudza wiele kontrowersji. Zwolennicy epizjotomii twierdzą, że zabieg chroni kobietę i dziecko przed komplikacjami porodowymi, natomiast jego przeciwnicy są zdania, że to tylko zbędne okaleczanie kobiety. W wielu szpitalach w Polsce nacinanie krocza wykonuje się niestety rutynowo. Tymczasem wbrew opiniom, cięcie wcale nie goi się lepiej niż pęknięcie. Dlatego nacinanie krocza należy wykonywać tylko wtedy, gdy jest naprawdę konieczne. W zależności od tego, jak zostanie zszyta kobieta w połogu a nawet po nim, może ona odczuwać duży dyskomfort, w tym wrażenie zbyt ciasnej pochwy.

W okresie karmienia piersią podnosi się poziom prolaktyny, a obniża poziom estrogenów. To dzięki nim pochwa jest elastyczna i wilgotna, obniżenie ich poziomu może sprawić, że błona śluzowa pochwy staje się zbyt sucha.

W połogu może także dojść do infekcji narządu rodnego. Bakterie, wirusy lub grzyby mogą być przyczyną stanu zapalnego, a w rezultacie kobieta może odczuwać, że jej pochwa jest ciaśniejsza.

Warto także wspomnieć, że olbrzymią rolę odgrywa kobieca psychika. Wiele pań, bojąc się seksu po porodzie, "spina się" i może mieć wrażenie, że pochwa jest zbyt ciasna, a seks nieprzyjemny.

Zbyt ciasno zszyta pochwa: leczenie

Pochwa zszyta zbyt ciasno może być źródłem bólu i dyskomfortu szczeóglnie podczas seksu, ale zdaża się, że jest on odczuwalny nawet podczas siedzenia. Niekiedy dochodzi do tworzenia się zrostów i grudek.

Jesli problem wynika faktycznie ze spodobu zszycia, często ratunkiem jest plastyka pochwy. W przypadku niedoboru estrogenów wszytko powinno wrócić do normy po zakończeniu karmienia, lekarz może również zalecić przyjmowanie miejscowo działających preparatów, które uzupełnią ich niedobór, np. tabletki do pochwy, globulki lub żele. Nie bez znaczenia jest odpowiednie nawodnienie organzimu i higiena intymna.

Jeśli uczucie ciasnej pochwy jest problemem natury psychicznej, pomocy należy szukać u ginekologa-seksuologa.

Czytaj też: Jak przygotować krocze do porodu?

db

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kaśka
2017-10-11 13:28:20

Mnie cale szczescie ominal ten problem. Po porodzie uzywalam emulsji z mucovaginu zeby wszystko sie ladnie zagoilo i to pozwolilo mi wrocic do normalnego funkcjonowania bardzo szybko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz