Połóg - sześć tygodni, które dają w kość

Połóg to czas, kiedy kobieta powinna być pod opieką bliskich osób. Wracanie „do formy” to codzienna walka z różnymi dolegliwościami. Połóg – co warto o nim wiedzieć?

mama i dziecko

Ból brzucha

Po porodzie macica, która przed porodem ważyła 1,5 kg, obkurcza się do 50 gramów, dlatego bóle brzucha w tym czasie są normalne. Ten ból świadczy o „zwijaniu się” macicy i jest prawidłowym objawem. Ból jest najsilniejszy w pierwszych dobach po porodzie. Może pojawić się, gdy karmisz piersią – to również prawidłowy objaw. W czasie karmienia piersią wytwarza się oksytocyna, hormon odpowiedzialny nie tylko za wypływ mleka z piersi, ale również za skurcze macicy. Karmienie naturalne przyśpiesza obkurczanie się macicy. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, możesz zażywać doustne środki przeciwbólowe, np. paracetamol (2-3 razy dziennie).

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anna
2015-09-19 17:38:11

re: Połóg - sześć tygodni, które daje w kość

"czas gojenia zależy od tego, jak duże było nacięcie lub pęknięcie" - g**no prawda. Czas gojenia zależy od tego, jak dobrze rana była zszyta. Ja miałam malutkie nacięcie, ale źle zszyte, minęło 4 miesiące od porodu, a ja nadal jestem nie wygojona :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz