Poród i połóg w różnych częściach świata – niezwykle ciekawe fakty!

Kobiety Zachodu przyzwyczajone są do „luksusu” związanego z porodem. A na co mogą liczyć mamy w innych częściach świata?

poród i połóg

Kobiety Zachodu przyzwyczajone są do „luksusu” związanego z porodem. Mogą liczyć na skuteczne znieczulenie, opiekę medyczną na wysokim poziomie i pomoc ze strony bliskich. Jednak na innych kontynentach i w innych kulturach poród i połóg wiąże się z wielopokoleniową tradycją, która wpływa na to, jak przebiegają te oba wyjątkowe procesy.

Chiny

Pierwszy miesiąc po porodzie świeżo upieczona mama spędzają w łóżku. Okres ten nazywany jest zuo yuezi. Maluszkiem zajmuje się teściowa lub wykwalifikowana opiekunka, specjalizująca się w pielęgnacji okołoporodowej. Świeżo upieczona mama nie może przez te 30 dni wychodzić z łóżka, czytać książek, gazet czy przeglądać internetu. Jej zadaniem jest spanie. Zakazane jest również wyrażanie jakichkolwiek emocji przez młodą mamę, czy jakakolwiek higiena. Świeżo upieczona mama nie może się w ogóle myć, co jest bardzo trudne, ponieważ całe dnie spędza pod kołdrą, ubrana w długie spodnie, bluzki z długim rękawem i skarpetki. Dopuszczalne jest przemywanie ciała ręcznikiem nasączonym wodą i alkoholem.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz