Poród to nie choroba - ZALECENIA WHO

Mówi się, że ciąża to nie choroba, a poród to nie operacja. Dlaczego kobiety częściej rodzą w szpitalu, a nie w domu? WHO sformułowało zalecenia pod tytułem „Poród to nie choroba”, które mają przywrócić porody naturalne w szpitalach.

poród

„Rodzić po ludzku”

Na pewnej sali porodowej lekarz powiedział do pacjentki: „Poród to operacja”, a do innej, która rodziła na sąsiednim łóżku „Miała pani 9 miesięcy, żeby się dowiedzieć, że to boli”. To były lata 80. XX wieku. Ile zmieniło się od tamtego czasu? W 1987 roku rodziła założycielka Fundacji „Rodzić po ludzku”, Anna Otffinowska. Jak wyglądał jej poród?

Anna Otffinowska chciała rodzić tak, jak to jest opisane w angielskich książkach o porodach, chciała, aby asystował jej mąż i aby to ona decydowała o tym, w jakiej pozycji rodzi. W tamtych czasach jej podeście do porodu, a przede wszystkim wiedza i świadomość tego, co się dzieje, były czymś zupełnie nowym. Rodziła nocą, w szpitalu nie było ordynatora, poprosiła o zgaszenie jarzeniówek na sali porodowej i nie pozwoliła się położyć do łóżka. Miała w sobie dużo silnej woli. Anna Otffinowska po 20 latach tak wspomina swój poród w szpitalu: „Nie mogę powiedzieć, że dotknęła mnie trauma, jaka spotkała tysiące Polek rodzących w szpitalach. Jednak poczucie dyskomfortu było bardzo silne. Szpital oznacza obcość i osamotnienie dla każdego, cóż mówić o tak intymnej sytuacji jak poród. Dlatego drugie dziecko urodziłam już w domu.”. 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Brzydula
2016-01-01 21:51:51

re: Poród to nie choroba - ZALECENIA WHO

lekarze i położne czytają i się śmieją

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz