Poród w domu? Dlaczego nie! (ZDJĘCIA)

Poród domowy zaczyna być coraz częściej postrzegany jako bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Wystarczy, że spełnione są pewne warunki.

poród domowy

Nie ma co do tego wątpliwości - nadrzędną sprawą dla matki jest dobro jej dziecka. Z kolei dla lekarza i położnej - dobro pacjentów czyli także dziecka oraz jego matki. W Polsce porody domowe to wciąż mały odsetek wszystkich porodów, ale powoli do świadomości rodzących, ale też medyków, dociera fakt, że jeśli ciąża nie jest zagrożona, przy porodzie czuwa wykwalifikowana położna, a dojazd do szpitala lub dojazd karetki do miejsca porodu nie jest utrudniony i nie zajmuje zbyt dużo czasu, nie ma przeciwskazań do tego, by ciężarna na miejsce przyjścia na świat swojej pociechy wybrała swój własny, bezpieczny dom.

Warto wiedzieć, że poród we własnym domu, według polskiego prawa jest legalny, a zgodnie z badaniami naukowców również bezpieczny. Fakt, że kobieta ma prawo wyboru miejsca do porodu, stwierdza rozporządzenie ministra zdrowia o tzw. standardzie okołoporodowym z 7 kwietnia 2011 roku. Z kolei Ustawa z dnia 5 lipca 1996 roku o zawodach pielęgniarki i położnej stwierdza, że położna jest osobą wystarczająco kompetentną do samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej, do przyjmowania porodu siłami natury wraz z nacięciem i zszyciem krocza oraz do opieki nad matką i noworodkiem w okresie poporodowym. Zapis prawa mówi również, że położna może samodzielnie udzielać w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych – także poza szpitalem.

Nie ma mowy o porodzie domowym, gdy w drodze są dwojaczki, masz problemy zdrowotne, takie jak choroba serca, nerek, cukrzyca czy nadciśnienie, spodziewasz się przedwczesnego porodu, ciąży towarzyszą powikłania (łożysko przodujące, krwawienia, stan przedrzucawkowy) lub gdy maluszek nie ułożył się główką w dół. Badania potwierdziły jednak, że w pozostałych przypadkach poród w domu jest równie bezpieczny, co w szpitalu, a doświadczona położna potrafi przewidzieć większość nieprawidłowości odpowiednio wcześnie – jeszcze przed porodem lub w czasie jego trwania, by rodząca w odpowiednim momencie trafiła do szpitala, jeśli będzie to konieczne.

Zalet porodu domowego jest co niemiara, żeby wymienić tylko: większą prywatność, przyjazną, "własną" florę bakteryjną, poczucie bezpieczeństwa, możlwość rodzenia w wodzie, rodzenie w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół. Na tę ostatnią zaletę chcemy zwrócić szczególną uwagę. Gdy rodzisz w domu, tatuś dziecka może być, jeśli tylko tego chce, non stop przy Tobie. Co więcej, pod czujnym okiem położnej, sam może przyjąć dzidziusia na świat (wziąć go w swoje dłonie i położyć Ci na brzuchu), a już na pewno być przy tym cudownym wydarzeniu o wiele, wiele bliżej niż miałoby to miejsce w szpitalu.

Pokazujemy Wam to na niezwykle pięknych, realistycznych zdjęciach NA NASTĘPNYCH STRONACH.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz