Prześcieradło z porodu dziełem sztuki? Zdaniem autorki projektu obrazuje heroizm matek [ZDJĘCIA]

Artystka mówi stanowcze NIE! czyściutkim porodówkom z filmów i seriali.

Poród w sztuce

Suzie Blake jest artystką z Melbourne, a jej ostatni projekt może oburzać i może wzbudzać zainteresowanie, ale jedno jest pewne, jest odważny i kontrowersyjny.

Zdaniem artystki poród bardzo często nie jest postrzegany, jak należy. Celem Suzie jest uświadomienie tego innym. Artystka poprzez swój projekt chce oddać cześć rodzącym i zwrócić uwagę na heroizm kobiet.

Jej pomysł może się podobać lub nie ale jak twierdzi Suzie, jeśli sztuka zachęca do rozmowy to już wiele. Suzie nie skupia się na dziecku, na ciele rodzącej, ale na prześcieradle, które tworzy niepowtarzalny obraz. Krew, płyn owodniowy, odchody mogą zmienić perspektywę myślenia o porodzie, uważa artystka. Surowe pokazanie plam na kawałku materiały ma pokazać, że nie jest to łatwe, czyste i przyjemne.

- Myślę, że nic nie jest w stanie przygotować na poród. Ale nie rozumiem, czemu? Może to kwestia obrazów ukazywanych przez kino i tego, co się słyszy w szpitalu. Choć próbuje się narodzinom dać "cywilizowany" charakter, w rzeczywistości całość tego procesu jest mocno zwierzęca - mówi artystka. - Myślę, że na prawdę poród jest heroiczny.

Poród w sztuce - zobacz jak inni artyści go pokazali >>>

Suzie głównie odnosi się do obrazu porodu ukazywanego w kinie: - Wiesz, kiedy oglądasz film, wszytko jest w czyściutkiej niebieskiej sali, wszytko jest czyste, potem ktoś mówi, że maluszek się urodził, wszytko takie szczęśliwe i czyściutkie. To frustrujące, ponieważ poród wcale taki nie jest. Na filmie nie widać dużo krwi, a przy narodzinach jest jej wiele.

Suzie chce, by te prześcieradła zmieniły postrzeganie tego, jaka jest rzeczywistość. Krew ma reprezentować kobietę i jej heroiczny wyczyn. Suzie uważa, że nadal kobiety postrzegane są jako te słabsze, które sobie nie są w stanie poradzić, ale to, co przechodzą w ciąży, czy podczas porodu, nawet cesarskiego cięcia, to z czym muszą sobie radzić i fizycznie i psychicznie pokazuje, jak bardzo kobiety są mocne i silne.

Zobacz koniecznie zdjecia Suzie Blake i napisz, czy podoba się Tobie takie artystyczne podejście do porodu? >>>

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz