PORÓD W WODZIE - czysta oksytocyna! (GALERIA ZDJĘĆ)

Obejrzyj przepiękne zdjęcia i przeczytaj, dlaczego warto rozważyć poród w wodzie.

poród w wodzie

Woda to środowisko bardzo bliskie człowiekowi. Już w łonie matki, przez dziewięć miesięcy, mała istotka przebywa w otoczeniu ciepłych wód płodowych. Ciepła kąpiel to doskonały sposób na relaks. Rozluźnia mięśnie, łagodzi ból, uspokaja, wycisza... Dlaczego więc nie wykorzystać tych cudownych właściwości ciepłej wody w trakcie porodu?

Wiele ciężarnych, rozważając tę ewentualność, zastanawia się nad tym, czy poród w wodzie jest bezpieczny dla dziecka, czy maluszek na przykład nie zachłyśnie się wodą. Dziecku to nie grozi, ponieważ tuż po przyjściu na świat istnieje wiele mechanizmów, które przed tym chronią, m.in. bezdech i odruch połykania, jako następstwo chwilowego, fizjologicznego niedotlenienia, związanego z porodem, umiejętność rozpoznawania przez noworodka płynu, w jakim się znajduje i związany z nią odruch nurkowania oraz zachowane krążenie łożyskowe.

Dla bezpieczeństwa rodzącej i maluszka ważne jest, aby wanna, w której odbywa się poród, była czysta i zdezynfekowana (zwłaszcza w szpitalu), wypełniona dostatecznie wodą (zanurzenie co najmniej do poziomu klatki piersiowej ułatwia redystrybucję objętości krwi i daje większy komfort oraz odprężenie). Ważne jest, aby wanna była na tyle duża, by zapewnić swobodę ruchów, a nawet wejście do niej osoby towarzyszącej (najczęściej tatusia), ale też na tyle wymiarowa, aby posiadała łatwo dostępne punkty podparcia.

Na następnych stronach poznaj 10 korzyści, jakie przynosi poród w wodzie mamie i maluszkowi oraz obejrzyj piękne zdjęcia.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz