Problemy ginekologiczne młodych mam

W trakcie ciąży ciało kobiety się zmienia. Mimo, że w tym szczególnym czasie mamy dbają o siebie i swoje zdrowie intymne, poród jest dużym obciążeniem i może mieć wpływ na problemy ginekologiczne młodych mam. 

kobieta

Okres po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak oprócz troski o nowo narodzone dziecko, młode mamy często borykają się z problemami ginekologicznymi. Infekcje intymne, zespół rozluźnienia pochwy czy nietrzymanie moczu to przypadłości, z którymi zmaga się niejedna kobieta w połogu.

W jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić? Odpowiedzi udziela lek. Anna Lisiewicz z Kliniki Vesuna, która na co dzień zajmuje się rozwiązywaniem problemów intymnych kobiet.

Infekcje intymne

W trakcie ciąży i po porodzie kobiety powinny przywiązywać szczególną wagę do dbania o swoje zdrowie intymne. W tym okresie pod wpływem hormonów ciążowych, odczyn pochwy zmienia się, a co za tym idzie, występują zaburzenia równowagi mikrobiologicznej dróg rodnych. Sprzyja to rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają poporodowe obrażenia pochwy i krocza, mające kontakt z odchodami połogowymi,  które zwiększają ryzyko rozwoju infekcji intymnych.

Jakie metody będą w stanie skutecznie pomóc w ich unikaniu? Po pierwsze należy regularnie podmywać oraz dokładnie i delikatnie osuszać miejsca intymne, zwracając uwagę na to, by ręcznik służył nam jedynie do tego celu. W trakcie połogu warto korzystać z jednorazowych ręczników. Ważne jest także, by podmywać się od przodu do tyłu ręką, by uniknąć przenoszenia bakterii z okolicy odbytu w stronę pochwy. Nie wskazane jest używanie do tego celu gąbek, które są siedliskiem drobnoustrojów. Warto zrezygnować na jakiś czas z gorących kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Młodym mamom zaleca się korzystanie z delikatnych preparatów do higieny intymnej oraz używanie bawełnianej, oddychającej bielizny. Ważnym aspektem jest też zbilansowany sposób odżywiania.

Objawami, które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji dróg rodnych, są m.in.  upławy o nieprzyjemnym zapachu, świąd, pieczenie, obrzęk okolic intymnych, dyskomfort w trakcie oddawaniem moczu. Może wystąpić ból w podbrzuszu, a także gorączka.  W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skorzystać z pomocy swojego lekarza.

Zespół rozluźniania pochwy (VRS)

Zespół rozluźnienia pochwy polega na jej nadmiernym rozciąganiu w wyniku osłabienia tkanek pochwy i otaczających jej struktur. Dolegliwości te szczególnie często dotykają kobiety, rodzące drogami natury, a nasilają - wielokrotne ciąże. Są one także związane z naturalnym procesem starzenia się. Przypadłość ta wpływa m.in. na spadek satysfakcji seksualnej.

Jeszcze do niedawna kobiety cierpiące na zespół VRS musiały poddawać się zabiegom operacyjnym, związanym z koniecznością hospitalizacji czy długim okresem rekonwalescencji. Obecnie napięcie tkanek można zwiększyć dzięki zabiegom laserowego obkurczania pochwy.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz