Rusza program `Bezpieczny poród.` Co to oznacza dla przyszłych mam?

To pierwszy taki program w Europie Środkowo-Wschodniej.

poród

Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z PZU uruchamia podyplomowe kształcenie lekarzy położników. W ubiegły czwartek list intencyjny dotyczący opracowania i wdrożenia programu podpisali w czwartek prof. Mirosław Wielgoś – rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Michał Krupiński – prezes PZU SA, Paweł Surówka – prezes PZU Życie SA i Andrzej Jaworski – członek zarządu PZU SA. Odbyło się to w obecności Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która stwierdziła, że "standard opieki medycznej w ciąży i opieki okołoporodowej jest jednym z czynników mających wpływ na podejmowanie decyzji o dziecku".

Program ten ma być odpowiedzią na rosnącą po wprowadzeniu Programu 500 Plus liczbę ciąż oraz próbą ograniczenia liczby błędów lekarskich, które kończą się wypłatą odszkodowań.

- W roku 2016 było o ponad 16 tysięcy urodzeń więcej niż rok wcześniej. Przy czym w każdym z dwóch ostatnich miesiącach liczba urodzeń była o 5 tys. większa niż w analogicznych miesiącach roku 2015. Jesteśmy w kontakcie z NFZ, więc wiemy także, że również liczba zarejestrowanych ciąż jest znacząco większa. To zaś oznacza, że większa liczba kobiet oczekuje opieki położniczej na najwyższym poziomie - powiedziała Rafalska.

W ramach programu lekarze i położne będą mogli szkolić się i ćwiczyć swoje umiejętności prawidłowego postępowania przy porodach, zarówno tych przebiegających bez komplikacji, jak i z powikłaniami. Szkolenie ma odbywać się Ośrodku Symulacji Medycznych, z wykorzystaniem najnowszej techniki, np. symulatorów porodów, a wzorowane jest na podobnym programie prowadzonym przez kanadyjski Uniwersytet McGill.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz