Przebicie pęcherza płodowego - po co się to robi?

Amniotomia należy do jednej z najstarszych metod wywołania akcji porodowej.

Przebicie pęcherza płodowego

Przebicie pęcherza płodowego zwane jest amniotomią lub inaczej upuszczeniem wód płodowych. Zadaniem zabiegu jest stymulacja wydzielania prostaglandyn – hormonów przyspieszających rozwieranie się szyjki macicy. Jednak nakłucie pęcherza płodowego powinno być traktowane jako ostateczność.

Pęcherz płodowy

Pęcherz płodowy otacza płód i chroni go przed zagrożeniem z zewnątrz, a jego wnętrzu znajduje się płyn owodniowy i maleństwo. Najczęściej pęcherz pęka samoistnie pod koniec pierwszego okresu porodu. Zadaniem płynu owodniowego jest amortyzacja ciśnienia napierającego na główkę maluszka podczas skurczów. "Nawilżenie" kanału rodnego, także ułatwi maluszkowi, przedostanie się przez kanał rodny na zewnątrz.

Wielu lekarzy jednak przebija pęcherz już wtedy, gdy rozwarcie wynosi 5 cm, tymczasem najlepiej by pęcherz jak najdłużej pozostawał w całości. Jego przebicie jest uzasadnione, gdy poród trwa zbyt długo i matka jest na tyle wyczerpana, że nie ma siły aktywnie przeć. Przebicie pęcherza płodowego wywołuje mocniejsze skurcze macicy i przyspieszenia akcję porodową.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz