Rodzić po ludzku - czyżby?

Każdej kobiecie należy się szacunek i godne traktowanie podczas porodu. Jednak nadal w wielu miejscach codziennie łamie się prawa kobiet rodzących. Droga Mamo, co to znaczy rodzić po ludzku?

a

Szacunek dla rodzącej ze strony personelu

Niestety nadal w wielu miejscach go nie ma. Trudno czymkolwiek usprawiedliwić brak szacunku ze strony położnych i lekarzy dla rodzącej. Owszem, ich praca jest stresująca i po porostu w pewnym momencie dopada ich rutyna (a niekiedy nawet ogarnia znieczulica), ale to nie powód, aby mówić do rodzącej: „kiziu mizu się skończyło, teraz się zbadamy”, „zbadaj panią skutecznie (przebij pęcherz płodowy, ale bez uzgodnienia z pacjentką).

WHO mówi o takich zachowaniach, że są łamaniem praw godności kobiet w czasie porodu, wydaje oświadczenie - na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku można przeczytać: „W 2014 roku Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe stanowisko wraz z rekomendacjami dla rządów państw członkowskich, dotyczące łamania praw kobiet w porodzie (w kontekście praw człowieka i praw pacjenta). W myśl tego dokumentu państwa powinny podjąć działania prewencyjne i w rezultacie całkowicie wyeliminować brak szacunku, agresję i zachowania personelu medycznego odbierające godność kobiecie podczas porodu. Takie traktowanie nie tylko łamie prawo kobiet do poszanowania ich godności, ale również prawo do życia, ochrony zdrowia, integralności swojego ciała oraz wolności od dyskryminacji i poniżającego traktowania”. Kobieta powinna być informowana o przebiegu porodu, wyrażać zgodę na każde badanie!

Dowiedz się dalej, do czego masz bezwzględne prawo.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz