Część ciała noworodka utknęła w drogach rodnych kobiety. Lekarz usłyszał wyrok

Sąd właśnie skazał ordynatora ginekologii za błąd w trakcie porodu. Lekarz nie wykonał, wbrew zaleceniom, cesarskiego cięcia i przeprowadził poród siłami natury.

poród

Do zdarzenia doszło w październiku 2013 r. Dziecko było opętlone pępowiną i nie oddychało samodzielnie. Podczas porodu część ciała noworodka utknęła w drogach rodnych kobiety. Lekarz wydobył chłopca poprzez zastosowanie pozycji McRobertsa, rotacji barków i ucisku nadłonowego. Złamał mu przy tym prawe ramię i uszkodził lewy splot ramienny w drugiej rączce. Dziecko urodziło się z ciężką zamartwicą. Poddano je resuscytacji i masażowi serca, hospitalizowano na oddziale neonatologicznym.

Chłopiec jest niepełnosprawny i musi być rehabilitowany. Ginekolog, Andrzej K., od początku nie przyznawał się do winy. Przed ogłoszeniem wyroku jego obrońca wyraził zastrzeżenia, dlatego m.in. wnosił o powołanie innego zespołu biegłych. Wniosków adwokata jednak nie uwzględniono.

Za niewykonanie, wbrew zaleceniom, cesarskiego cięcia i nieumyślne narażenie matki i dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, lekarz został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

"Nieumyślnie naraził rodzącą na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślnie spowodował u dziecka ciężki uszczerbek na zdrowiu w ten sposób, że kierując akcją porodową nie zastosował cesarskiego cięcia i wbrew wskazaniom wiedzy medycznej, pomimo wysokiego ryzyka wystąpienia dystocji barkowej przeprowadził poród siłami natury" – stwierdził sędzia.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Xx
2018-06-17 08:56:12

Kisiel już dawno powinien wylecieć z tego szpitala,biedna kobieta nie miała cesarski bo osmielila sie odmówić łapówki. Wstyd i nic więcej oby wyrok sie uprawomocnil i żeby w końcu wylecial,moze wtedy rodowite bialczanki nie będą zmuszone rodzic nie w swoim mieście.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz