Śmierć matki przy porodzie

360 tysięcy matek co roku umiera przy porodzie. 99% przypadków śmierci kobiety rodzącej dotyczy krajów rozwijających się. To problem poza Europą, na naszym kontynencie nikt o tym nie pamięta. W Afryce, Azji i Ameryce Południowej w wielu przypadkach poród wiąż oznacza życie za życie.

sierota

Gdzie jest największe zagrożenie śmierci matki przy porodzie?

Mieszkanki krajów „rozwijających się” (dawniej Krajów Trzeciego Świata) boją się zachodzić w ciążę i rodzić dzieci. Są aż trzysta razy bardziej narażone na śmierć przy porodzie niż Europejki. Pół miliona kobiet umiera w czasie ciąży lub przy porodzie. Dlaczego? Nasze popularne hasło mówi „ciąża to nie choroba”, ale ciąża bez podstawowej opieki medycznej może stać się chorobą śmiertelną. Według danych statystycznych z UNICEF od 1990 roku sytuacja się poprawiła, liczba zgonów przy porodzie lub tuż po nim zmalała o jedną trzecią. Jednak skala zjawiska jest nadal przerażająca. Przez ostatnie 10 lat z powody powikłań okołoporodowych marło ponad 10 milionów kobiet. Co roku umiera 360 tysięcy matek i 3 miliony noworodków. W głównej mierze odpowiada za to słaba opieka medyczna lub jej brak. Państwa, w których śmiertelność kobiet przy porodzie jest największa, to: Niger, Afganistan, Sierra Leone, Czad, Angola, Liberia, Somalia, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Bissau i Mali. W Afryce przy porodzie umierają młode dziewczęta, między 15-19 rokiem życia. To młode mężatki.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Gosc
2015-06-13 22:54:22

re: Śmierć matki przy porodzie

Zapomnieliscie dodac, ze glownie powodem smierci kobiet przy porodzie jest ich obrzezanie i konsekwencje, jakie sie z tym lacza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
2015-06-13 22:24:15

re: Śmierć matki przy porodzie

Z jednej strony smutne, a z drugiej oni się tak tak płodzą i płodzą, że jak umrze taka kobieta, to jest jeden plus. Nie urodzi więcej dzieci. Czyli będzie mniej głodnych, chorujących i cierpiących dzieci. Gdyby te kobiety nie umierały przy porodach, to problem byłby jeszcze większy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-06-25 16:16:53

a może Ty, powinieneś szybko umrzeć, bo wtedy nie będziesz się leczyć i będą mniejsze kolejki do lekarzy i nie trzeba Ci będzie wypłacać emerytury, to wszyscy inni dostaną większą...? Co to w ogóle za kategoria myślenia, jakby czyjeś życie było mniej ważne? Nie nam osądzać czy akurat dzieci danej rodzącej i ona sama by głodowały, chorowały i powodowały przeludnienie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz