Syn urodził się bez rączki. Rodzice pozwali szpital

Lekarze na podstawie zdjęć USG uznali, że na świat przyjdzie zdrowe dziecko. Rodzice pozwali szpital o odszkodowanie.

Kobieta zaszła w ciążę w 2013 r. Znajdowała się przez cały czas pod opieką Miejskiego Centrum Medycznego w Łodzi. Ginekolog wykonał trzy badania ultrasonograficzne płodu: pierwsze w 8 tygodniu, kolejne w 19 tygodniu, ostatnie w 35 tygodniu ciąży. W dokumentacji zapisał " obraz kości długich kończyn górnych i dolnych prawidłowy".

W lutym 2014 r. urodził się syn i rodzice przeżyli szok. Okazało się, że przyszedł na świat z poważną wadą rozwojową - bez lewej rączki. Ojciec, który brał udział w porodzie, płakał, a mama załamała się. Oboje szukali sposobu na przywrócenie sprawności dziecku. Niestety może ono mieć protezę dopiero w wieku 8 lat.

Jako że dziecko źle się rozwijało, nie mówiło, lekarze podejrzewali autyzm. Rodzice z problemem zostali pozostawieni sami sobie, zdecydowali się więc wystąpić z pozwem przeciwko szpitalowi. Mieli pretensje o to, że z powodu błędu lekarza nie zostali uprzedzeni o wadzie dziecka. Gdyby o tym wiedzieli, mogliby odpowiednio wcześnie podjąć terapię psychologiczną, obniżyć poziom lęku związany z niepełnosprawnością syna, uzyskać stabilizację emocjonalną.

Zażądali po 100 tys. zł dla każdego z nich. Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że lekarz wykonujący trzy badania USG nie zauważył wady wrodzonej płodu, co świadczy o jego rażącym niedbalstwie. Zostały więc naruszone prawa pacjenta, ale przyznał rodzicom po 40 tys. zł rekompensaty.

Rodzice złożyli apelację od wyroku twierdząc, że kwota jest zaniżona. Szpital i reprezentująca go firma ubezpieczeniowa argumentowali, że nie można uznać, iż dziecko żywe, z brakiem jednej kończyny, która nie wyniknęła z błędu medycznego, stanowi krzywdzę rodziców, zaś ich stres nie wynikał z braku informacji, lecz z powodu samego faktu urodzenia się niepełnosprawnego syna.

Sąd Apelacyjny zgodził się, że naruszenie praw pacjenta może być podstawą przyznania rekompensaty, jednak prawo do roszczenia ma jedynie pacjent, czyli w tym przypadku mama niepełnosprawnego chłopca. Ojcu dziecka odmówił rekompensaty, bo... nie był on pacjentem.

Obniżył też kwotę rekompensaty dla kobiety, gdyż uznał, że doszło jedynie do naruszenia prawa do informacji o stanie zdrowia dziecka, natomiast nie wpłynęło to na stan psychiczny matki. Za adekwatną uznał kwotę 20 tys. zł rekompensaty wyłącznie dla matki dziecka.

TW

Komentarze (49)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Sylwia Pytos- Mama
2018-05-11 19:13:30

Anonimie nie wiem co ci daje wypowiadanie się na tym forum, odpuść sobie, co do twoich wczesniejszych komentarzy odnośnie placu zabaw to z nikim nie rozmawiamy bo jak tylko sie na nim pojawiamy to wszyscy z niego wychodzą i z nikim z rodzicow nie rozmawialismy na temat naszych dzieci więc twoja wypowiedź "Sam słyszałem jak rodzice dziecka mówili że gdyby wiedziali wcześniej o tym że mały urodzi się bez rączki to by usunęła ciaze" jest wymyślona nie wiem tylko po co? płacą ci ... na tym forum za wypowiedź? Nasza aktywność tutaj właśnie się skończyła nie będziemy już więcej się tutaj wypowiadać bo szkoda na takich ludzi jak wy nerwów. Odnośnie twojego zapytania "W czym tu zawinił lekarz" otóż w tym że podczas badania usg 3 razy podpisał się na papierze ze syn ma rączke a jej w rzeczywistosci nie ma. I nie przeszkadza nam jego niepełnosprawność. Życzę wszystkiego dobrego. Do widzenia. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Michal
2018-05-12 15:01:21

Pani Sylwio anonimy działają tak że każdy może napisać co kolwiek, radził bym zastanowić się czy to nie ktoś z rodziny rzuca hejt, bo osoby nieraz najbliższe najbardziej plują jadem, prosze się nie przejmować ludzie piszą to tylko po to by się wylądować :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-11 12:29:25

W czym tu zawinił lekarz, moze rodzice mieli wadliwy gen? Często tak jest, ze występuje niezgodność w grupie krwi. Ale co w tym złego, ze dziecko jest nie w pełni sprawne? Moja koleżanką ma córeczkę, ktora nie ma lewej raczki, ta dziewczynka jest cudowna, wspaniale sie rozwija, lubi bawić sie z dziećmi, jest bardzo madra i widać, ze bedzie kiedyś miala szansa na normalne, szczęśliwe życie. Wszyscy pociesza ja i współczujący chorym dzieciom bronią je medialnie chcąc sie po ... kazać a jak przychodzi co do czego ze nasze dziecko jest chore to umywaja ręce Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Tomek
2018-05-11 12:23:19

Jestem ojcem dwójki dzieci niepełnosprawnych i nigdy nie zachowalbym sie tak jak rodzice wymienieni wyżej. Kocham moje dzieci i nigdy nie pomyślałem, ze mogą byc gorsze, bo nie sa pełnosprawne. Chyba wszyscy wiemy skąd sie biorą dzieci, ja jestem mężczyzna ojcem i jestem za nie odpowiedzialny. Nigdy honor mezczyzny nie pozwoliłby mi na wymuszanie hajsu od państwa. To nie wina szpitala czy panstwa, ze dziecko jest chore ani nie jest to żadne przekleństwo, osoby niepełnosprawne nie ... sa w niczym gorsze od pełno sprawnych. Ja jako facet nigdy nie osmieszalbym sie i nie szukał pomocy u państwa wyrzekajac się własnego dziecka sam charuje na dom i robię wszystko by moim dzieciom niczego nie brakowało a przy tym dbam o nie opiekuje sie dziećmi i kocham je z całego serca poświęcać im swój czas i wspierać żonę w tych trudnych chwilach. Oboje jesteśmy szczęśliwi i dumni z naszych dzieci Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-11 12:17:39

Ta strona schodzi na psy po co umieszczacie takie głupie artykuły jak jest tyle ważniejszych spraw?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-11 12:15:49

Nie zdążyli usunąć (widac ze gdyby wiedzieli wczeaniej to dziecko nie mialoby szansy sie urodzic) bo lekarz sie pomylił, to jak juz sie urodziło to teraz chca ugrać na nim biznes. Aż serce sie kraje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-11 01:42:20

Jest tyle wspaniałych rodziców, którzy wychowują niepełnosprawne dzieci, bardzo je kochaja, poswiecaja sie, kazdego dnia opiekuja sie dziecmi i wiecie czemu sa tacy wspaniali? Bo robia to bez blasku fleszy, pocichu, nie oczekują za to nagród i pochwał robia to z miłości. A mi to wygląda na szukanie sławy jacy to jesteśmy wspaniali najgorsze ze kosztem dziecka wychowanie dziecka i opieka nad nim cos naturalnego to obowiazel i odpowiedzialność rodziców za nie a tutaj rodzice chca p ... okazać jacy sa wspaniali bo nie chcieli chorego dziecka a jednak je wychowują każdego dnia jest tak ciężko ale robimy cos wielkiego halo halo podziwiajcie nas. Sorry ale ja tak to widzę bo po co ten artykuł?? Skoro sprawa juz wygrana Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Poquyo
2018-05-11 01:25:54

Zgadzam sie z opiniami poniżej jaki jest cel tego artykułu? Rodzice rozumiem ze wygrali sprawę w sądzie i otrzymali odszkodowanie (choć niższe niz chcieli ale cóż chyba popadli w syndrom wykorzystamy państwo do ostatniej kropli) a tak naprawde mozna by spekulować czy w ogóle im sie ono należało ale ok, wygrali, sąd uznał ze sie należy i w czym problem? Ze za malo? Do kiedy jeszcze bedzie trwała ta walka czy rodzice nie po myśleli ze krzywdzą tym dziecko to ono tu najbardziej c ... ierpi. I powtarzam jaki jest cel tego artykułu jaki jest cel szukania rozgłosu? Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-11 01:27:52

Moze rodzice szukaja poparcia społecznego? ;) no bardzo dziwne podejście otrzymali odszkodowanie a teraz wpadli w żądze sławy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-10 22:07:52

A ja nie rozumiem o co ten hałas? Moze mi ktoś wytłumaczyć? Rodzice dostali odszkodowanie, sad przychylił sie do ich wniosku (zupełnie bezsensu według mnie) dostali co chcieli i czego teraz jeszcze chca? Juz do końca zycia będą chodzic po gazetach i telewizjach? No ludzie o co kaman w ogóle? Juz nie szukaja tylko pieniędzy ale teraz sławy..? Hmm?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-10 22:20:23

Taa zgadzam się wzięli juz kase a jeszcze dalej o tym szumią i chca wiecej? Dasz palec to wezmą cala reke

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-10 22:02:31

Dla mnie to chore jak mozna reklamowac szpitalowi wlaanie dziecko to nie jego wina ze jest chore zasluguje na milosc szacunek i wsparcie a teraz bardzo potrzebuje spokoju a nie ciagania informacji o nim po internecke czy gazetach przeciez to szkodzi dziecku jak rodzice sa ciagle zestresowani

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-10 19:14:58

Sam słyszałem jak rodzice dziecka mówili że gdyby wiedziali wcześniej o tym że mały urodzi się bez rączki to by usunęła ciaze, teraz już jest wyciąganie kasy na własne przyjemności.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sylwia Pytos- Mama
2018-05-10 20:53:13

Aha, to ciekawe bo nigdy tak nikomu nie powiedzieliśmy, widać że pisze instytucja oskarżona bo nawet nie masz odwagi podpisac sie prawdziwymi danami tylko piszesz jako anonim.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-05-11 12:25:52

Ile osób było zaczepiane przez was na placu zabaw i mówione że gdybyście wiedzieli to nie było by go. A co ci da moje imię i nazwisko jeśli nigdy się nie przedstawiałem ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz