Mamy w Polsce baby boom!

O prawie 21,5 tys. więcej dzieci urodziło się od stycznia do października 2017 r., w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

narodziny dziecka

 Ze wstępnych danych GUS wynika, że od stycznia do października 2017 r. urodziło się 341,1 tys. dzieci, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku przyszło na świat 319 tys. 603 noworodków. Po sierpniu i wrześniu, w których rodziło się mniej więcej tyle samo dzieci, co rok temu, w październiku przybyło ich 35 tys., czyli prawie o 3 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu 2016 r., w którym odnotowano 32,2 tys. urodzeń.

Te dane to najlepszy prezent pod moją świąteczną choinkę – stwierdziła Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przyznała, że miała obawy, czy ostatnie miesiące 2017 r. będą lepsze w kwestii urodzeń niż końcówka 2016 r., bowiem analogiczny okres ubiegłego roku można było uznać za wyjątkowy pod tym względem, ale bieżący rok okazał się jeszcze lepszy.

Minister Rafalska przewiduje, że w tym roku uda się przekroczyć barierę 400 tys. urodzeń rocznie.

Zwraca też uwagę, że dawno już nieaktualne są prognozy GUS z 2014 r., zgodnie z którymi w Polsce w 2017 r. miało się urodzić 346 tys. dzieci.

To pokazuje, że nasze szacunki były bardzo ostrożne – powiedziała, podkreślając, że prawie w każdym z miesiącu w 2017 r. urodziło się więcej dzieci w porównaniu do miesięcy z 2016 r.

Można tu mówić o tendencji – ocenia minister. Według niej liczba urodzeń w 2018 r. może jeszcze wzrosnąć. Zaznacza jednak, że muszą być zachowane pewne warunki.

Nie chodzi tylko wypłatę o świadczenia 500 plus, do którego się pewnie trochę przyzwyczailiśmy. Ważna w tej kwestii będzie m.in. sytuacja na rynku pracy: wzrost pensji i stabilizacja zatrudnienia - wyjaśnia.

Eksperci podkreślają, że o trwałym trendzie można będzie mówić dopiero wtedy, gdy w nadchodzącym roku również urodził się 20, 30 tys. dzieci więcej. Ale na to składa się wiele czynników.

Red.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz