Ile kobiet umiera przy porodzie?

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że przy porodzie każdego roku umiera ok. 300 tys. kobiet.

Poród

Umieralność okołoporodowa kobiet to jeden ze wskaźników rozwoju cywilizacyjnego danego kraju. W Polsce wynosi ona ok. 4 promile na tysiąc, czyli 4 kobiety na tysiąc ciężarnych. Obecnie średnia unijna to 6 promili, a więc plasujemy się w pierwszej dziesiątce najlepszych pod tym względem krajów.

Zobacz też: Raport z opieki okołoporodowej w Polsce: jest dobrze, ale nadal zdarzają się sytuacje patologiczne

 - W żadnej z dziedzin medycyny w ostatnich dwóch dekadach nie dokonaliśmy tak wielkiego skoku - mówi prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant do spraw ginekologii i położnictwa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, prawdopodobieństwo śmierci okołoporodowej wynosi w Polsce 1 do 20 tys., czyli 1 kobieta na 20 tys. rodzących. Dla porównania, ten sam wskaźnik dla Czech to tylko 1 do 12 tys., zaś dla Niemiec - 1 do 11 tys. Lepiej niż u nas jest tylko w Finlandii, Norwegii, czy Szwecji.

Dane światowe pokazują, że umieralność kobiet przy porodzie nie zmniejsza się w takim stopniu, jak byśmy sobie tego życzyli, a w niektórych krajach nawet rośnie. Zadziwiające dane dotyczą np. USA, gdzie w ostatnich latach wzrósł wskaźnik umieralności kobiet podczas porodu. Obecnie w Stanach Zjednoczonych przy porodzie umiera więcej matek, niż w Iranie, Libii czy Turcji.

Według raportu, w czasopiśmie poświęconemu położnictwu i ginekologii "Obstetrics & Gynecology", w latach 2000-2014 wskaźnik umieralności matek wzrósł aż o 27 proc. W USA 50 tys. kobiet rocznie doznaje poważnego uszczerbku na zdrowiu podczas porodu, a 700 z nich umiera.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz