List od jednej z mam: Wiesz jak to jest mieć dwójkę dzieci? Ja wiem i chcę ci pomóc

Nie zawsze mamy świadomość, że możemy liczyć na najbliższych.

depresja poporodowa

Moja najdroższa Przyjaciółko,

piszę do Ciebie, bo już wkrótce zostaniesz po raz drugi mamą lub właśnie urodziłaś. Wiesz, jak to jest mieć dwójkę dzieci? Ja wiem i chce Ci pomóc. Nie dlatego że jestem lepsza, że chce Ci dokuczyć, ale dlatego, że wiem, że życie z więcej niż jednym dzieckiem to prawdziwa jazda bez trzymanki. Wiem, że jesteś przerażana myślą, jak to będzie zajmować dwoma małymi człowieczkami. Chcesz drugiego dziecka, ale dopadają cię wątpliwości czy dasz radę. Chcę, byś wiedziała, że jestem tuż obok.

Pozwól mi i inny, którzy oferują Tobie pomoc, dać dobie pomóc. Nie udowadniaj sobie i wszystkim wokoło ze sama ze wszystkim dasz radę. Pozwól, by ktoś zajął się jednym z dzieci, byś mogła zająć się tym drugim. Nie bój się zostawić dójki dzieci i wyjść z domu . Pozwól innym zrobić zakupy i posprzatać. Nie będzie to oznaczało, że jesteś wyrodną matką. Pozwól podrzucić sobie jedzenie, gdy w twojej lodówce świecą pustki. Daj się wyciągnąć na wino lub zakupy, gdy potrzebujesz odmiany. Nie udawaj, że jest ok, gdy masz ochotę płakać.

Chodzi o to, że chce ci pomóc. Pozwól mi na to. Nie bój się swoich uczuć, tak wiele mam mówi, jak jest cudownie i łatwo, ale tak nie jest. Macierzyństwo to absolutny cyrk. Będziesz zmęczona, będziesz płakać, nie będziesz mieć siły, ale to nie oznacza, że jesteś złą mamą, to nie oznacza, że nie dajesz rady. Nie bój się mi powiedzieć, co czujesz, gdy czujesz się źle.

Będę dzwonić i wysyłać smsy, ale to nie oznacza, że jestem wścibska i upierdliwa, chcę jedyne byś wiedziała, że jestem tu i możesz na mnie liczyć, nie musisz odpisywać i odbierać, nie poczuję, ze mnie olewasz, bo wiem, jak jest. Wiem, że jesteś zmęczona i jesteś śpiąca, że jesteś zestresowana i nie ogarniasz. Wiem, że się boisz i wiem, że dasz radę. I nie martw się, czy w twoim sercu znajdzie się wystarczająco miejsca dla kolejnego dziecka, bo wystaczy.

Przygotuj się na rollercoaster i pamiętaj, że jestem tuż obok Ciebie.

Twoja przyjaciółka :*

(pisownia oryginalna - przyp. redakcji)

***

Kochane Mamy, na Wasze listy czekamy pod adresem: redakcja@supermamy.pl. Najciekawsze z nich opublikujemy.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz