Niekiedy kobieta nie ma wyboru: Wskazania okulistyczne do cesarki

Kiedy problemy z oczami wykluczają naturalny poród?

wskazania do cesarki

Specjaliści alarmują, że jest zbyt wiele cesarskich cięć, a sceptycy krytykują kobiety, które "wybierają" tę metodę porodu, choć nierzadko nie mają wyboru. Przede wszystkim dzięki cesarskiemu cięciu na świat przychodzą zdrowe dzieci, a zagrożenie dla matki jest minimalizowane. Gdyby nie taki zabieg operacyjny wiele mam miałoby problem z urodzeniem dziecka lub wiązałoby się to z poważnymi konsekwencjami dla ich zdrowia. Jednym ze wskazań do cesarki są problemy z oczami.

W 2013 roku Polskie Towarzystwo Okulistyczne opublikowało dokładne rekomendacje w zakresie rozwiązania porodu drogą cięcia cesarskiego z powodu zmian w narządzie wzroku.

Obecnie wskazaniem do cesarki są jedynie zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki. Wada wzroku nie jest wskazówką do wykonania cesarskiego cięcia.

Wcześniejsze wytyczne były na tyle ogólne, że panie, które miały wadę wzroku miały cesarskie ciecie, nawet jeśli nie istniało żadne zagrożenie dla jej wzroku. Nowe rekomendacje spowodowały zmniejszenie liczby cięć cesarskich wykonywanych z powodu krótkowzroczności w Polsce.

Wada wzroku a poród

Poród jest bez wątpienia olbrzymim wyzwaniem dla organizmu. Podczas porodu wzrasta ciśnienie żylne w górnej części ciała, w tym w gałkach ocznych. Krew tętnicza wciąż napływa, a żylna nie odpływa na skutek parcia. Wiele pań ma po porodzie wybroczyny podspojówkowe (krwawe plamy na białej spojówce). Choć wygląda to poważnie, nie jest groźne i z czasem mija.

Zmiany w ciśnieniu oka najczęściej dotykają panie krótkowzroczne. Zazwyczaj w okresie ciąży i połogu osłabia się tkanka łączna, z której zbudowana jest twardówka. Ciśnienie w oku rozpycha twardówkę, a ona może się nieco rozciągnąć. U krótkowidza skutkuje to powiększeniem wady, ale nie jest to wskazanie do cesarki. Kobiety w ciąży z nadwzrocznością lub astygmatyzmem nie powinny się obawiać porodu siłami natury.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz