Niepewny los rodzących? Nadchodzą zmiany w opiece okołoporodowej w Polsce

Najpóźniej z końcem 2018 r. przestaną obowiązywać obecne standardy opieki okołoporodowej.

W 2012 roku w Dzienniku ustaw pojawiły się szczegółowe informacje dotyczące standardów opieki okołoporodowej. Do tej pory przepisów tych, przynajmniej w teorii, musiały przestrzegać placówki zajmujące się kobietami znajdującyi się w okresie ciąży, porodu, a także podczas połogu. Według nich, każda kobieta miała prawo do edukacji przedporodowej, opieki położnej środowiskowej, korzystania z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, picia wody w trakcie porodu oraz wyboru dogodnej pozycji do parcia.

Sprawdź, co do tej pory przysługiwało rodzącej >>>

Niestety, od 2018 roku szykują się zmiany. Niepokój wzbudza fakt, że "minister zdrowia nie może określać standardów medycznych w randze rozporządzeń, a jedynie wydawać standardy organizacyjne opieki zdrowotnej". Oznacza to, że do jego kompetencji należeć będzie tylko określanie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej, natomiast resort uważa, że tworzenie szczegółowego opisu procedur medycznych "powinno pozostać w gestii towarzystw naukowych".

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mama
2016-12-26 23:11:33

Kazałabym jemu rodzic w takich bólach i przy JUŻ chamskich i perfidnych położnych które na blagania o znieczulenie odpowiadaja za późno sama pani chciała naturalnie (jeszcze można było podac) a niech by ją szlak taka zimna su....e! Żeby kobieta kobiecie nie pomogła w żaden sposób, przy parciu mimo mojej woli darla krowa ryja że nie wolno bo jeszcze nie a doktorek?! Wielki chłop naciska na brzuch żeby dziecko wypchnac łożysko to samo ale już z taką siła że podczas cał ... ego porodu nie czułam takiego bólu i za takie zabieranie nam praw mam nadzieję że ministerek sam przejdzie podobny ból!!!! Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
matka
2016-12-12 18:47:00

A co tu k....rwa komentować???!!!!! Niech pan minister sam rodzi w takich warunkach. Wracamy do średniowiecza!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mama
2016-12-12 14:44:17

Tylko w Polsce....kretyniiiiii :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz