Zobacz swoje cesarskie cięcie! [ZDJĘCIA]

Niektóre kobiety uważają cięcie cesarskie za gorszy rodzaj porodu, czują, że ominęło je coś ważnego. Właśnie tym mamom dedykowana jest przezroczysta zasłonka, przez którą wszystko widać.

cesarka

Cięcie cesarskie – ciemne strony

Kobieta w czasie cięcia cesarskiego jest znieczulona do kręgosłupa, nie czuje nóg, w ogóle niczego od ramion w dół. Nie może się poruszać, leży na stole operacyjnym. Jest przytomna i świadoma tego, co się dzieje, ale nie ma żadnej władzy nad swoim ciałem. Cesarka jest postrzegana, jako gorszy poród - mama nie przytula swojego dziecka, może je tylko na chwilę zobaczyć, a potem jest ono zabierane na badanie i pomiary, a oddawan mamie dopiero na sali pooperacyjnej. W czasie naturalnego porodu jest inaczej, tam jest czas na pierwsze przytulenie, kontakt skóra do skóry. W trakcie cięcia nie ma takiej możliwości. Niektóre mamy są bardzo ciekawe przebiegu cięcia i czekają na moment wydobycia dziecka patrząc w lampy operacyjne. Czasem mama jest zdana tylko na komentarze lekarskie, nie zawsze miłe, bywa, że lekarze zapominają, że pacjentka jest cały czas przytomna. 

Cesarka z przezroczystą zasłonką

Zasłonka operacyjna jest powszechnie stosowana w czasie operacji. Zasłonka sprawia, że kobieta nie widzi przebiegu cięcia cesarskiego. Czy możliwe jest, aby w polskich szpitalach były wprowadzone przezroczyste zasłonki, dzięki którym mama może obserwować swój poród? Zapewne tak, gdyby była starczająca ilość chętnych mam. Są takie kobiety, które mdleją przy pobieraniu krwi, dla nich widok przez przezroczystą zasłonkę nie należałby do najprzyjemniejszych. Są też takie mamy, które na pewno chciałby zobaczyć, jak wygląda cięcie cesarskie. 

Poród przez cięcie – jak wygląda?

Na stronie internetowej Fundacji Rodzić po Ludzku czytamy dokładny przebieg operacji, cytujemy w całości „Pole operacyjne – czyli brzuch rodzącej – oddzielane jest parawanem, dezynfekowane oraz okładane jałowymi serwetami.

Następnie lekarz wykonuje nacięcie kolejno wszystkich warstw powłok brzusznych, aż do mięśnia macicznego. Uwaga! Nacięcie wykonuje się w dolnym odcinku, na granicy aktywnej (tej, która się kurczy) i nieaktywnej części macicy (dolny odcinek i szyjka macicy) – nie ze względu na lepszy „efekt kosmetyczny", a po to, aby nie zaburzyć przebiegu pasm włókien mięśni macicy. Dzięki temu w przyszłości dla pacjentki możliwy będzie poród drogami natury (ang. VBAC - vagnal birth after ceaserian – poród waginalny po uprzednim cięciu). Nacięcie jest niewielkie (mniej więcej średnicy główki dziecka), co sprawia, że blizna jest niewielka i niewidoczna pod bikini.

Kolejnym krokiem jest wydobycie dziecka, które odpępnia się i oddaje w ręce neonatologa, dokonującego wstępnej oceny. Jeśli noworodek jest w dobrym stanie, powinien być położony mamie na piersi w kontakcie „skóra do skóry". Możliwe jest także przystawienie dziecka do piersi. Taki wczesny pierwszy kontakt po cesarskim cięciu jest zalecany przez WHO i UNICEF. Ostatnim i najdłuższym (trwa ok. 40-50 min.) etapem operacji jest zszywanie warstw powłok brzusznych. Na koniec pacjentka przekazywana jest na salę pooperacyjną.”.

Jeśli jesteś ciekawa, jak wygląda cięcie cesarskie, w sieci możesz znaleźć wiele filmików i zdjęć na ten temat. My pokazujemy Wam niesamowite zdjęcia na następnych stronach.

md

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Martynka
2016-02-25 00:47:10

re: Zobacz swoje cesarskie cięcie! [ZDJĘCIA]

W niektorych przypadkach wydobycie brutalnie wyglada

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
nin
2016-02-24 21:16:43

re: Zobacz swoje cesarskie cięcie! [ZDJĘCIA]

Oj tam jakby naturalny nie był gorszy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ja
2016-02-24 01:10:20

re: Zobacz swoje cesarskie cięcie! [ZDJĘCIA]

Ja moje Dzieci widziałam przez chwilkę zaraz po wydobyciu, a potem dopiero w 2 dobie, kiedy opuściłam salę pooperacyjną. I też mogłam na nie tylko popatrzeć lub dotknąć na tyle, na ile pozwala inkubator...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz