Jak rozpoznać, że to baby blues?

Baby blues dotyka około 80% kobiet po porodzie i pojawia się w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

baby blues

Baby blues to dla kobiety nieprzyjemny, ale przejściowy stan, który zwykle nie wymaga leczenia farmakologicznego czy pomocy specjalisty. Zazwyczaj ustępuje samoistnie kilka tygodni po porodzie, kiedy poziom hormonów się stabilizuje. Jak rozpoznać i radzić sobie z baby blues?

U kogo i dlaczego?

Baby blues dotyka około 80% kobiet po porodzie i pojawia się w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Jest to specyficzny stan emocjonalny, który wiąże się z zachodzącą reakcją hormonalną, bowiem w tym okresie stężenie hormonów w organizmie bardzo się waha. Aby mama mogła wytworzyć pokarm dla niemowlęcia, a jej macica mogła się obkurczyć, wzrasta poziom prolaktyny oraz oksytocyny. Dodatkowo kobieta po porodzie jest wyczerpana, czuje się nieatrakcyjnie, niepewnie, może tęsknić za dawnym życiem, mieć poczucie bezradności. Może czuć się „niewidzialna”, ponieważ każdy z jej bliskich skupia uwagę na dziecku.

Największe ryzyko

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia baby blues to m.in. wcześniejsze skłonności do depresji, brak wsparcia bliskich, trudności życiowe, młody wiek matki lub późna ciąża, choroba dziecka lub urodzenie wcześniaka. Baby blues częściej pojawia się także u kobiet, które przed porodem prowadziły bardzo aktywny tryb życia, pracowały do ostatniego dnia na wysokich obrotach.

Główne objawy baby blues to:

- obniżenie nastroju,

- zmęczenie,

- utrata energii,

- niechęć do zajmowania się dzieckiem,

- rozdrażnienie,

- poczucie winy,

- lękliwość,

- problemy z koncentracją,

- płaczliwość,

- wahania nastroju.

Najczęściej te symptomy mijają, kiedy dziecko ma kilka tygodni. Zdarza się jednak, że objawy nie znikają i baby blues przechodzi w depresję poporodową, która jest już chorobą. Wtedy niezbędna jest pomoc specjalisty.

Jak pomóc?

Kobieta w okresie poporodowym wymaga szczególnego rodzaju wsparcia i opieki. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie okazać jej dużo zrozumienia, cierpliwości i czułości. Należy pamiętać, że młoda matka w tym okresie nie powinna przyjmować żadnych preparatów na poprawę nastroju bez konsultacji z lekarzem. Najbardziej potrzebuje wsparcia i miłości. Powinna pić dużo wody i zdrowo się odżywiać. Pomocne mogą okazać się rozmowy z rodziną, bliskimi, przyjaciółką bądź na forach o tym, jakie emocje przeżywa. Partner powinien przejąć część obowiązków związanych z dzieckiem i domem, dobrym pomysłem jest, aby wziął kilka dni urlopu. To teraz, po porodzie, kobieta najbardziej go potrzebuje. Rodzina może zabrać maluszka na spacer, wtedy młoda mama ma szansę na odpoczynek i drzemkę. Poczucie zaniedbania niekorzystnie wpływa na nastrój kobiety, dlatego ważne jest, aby znaleźć chwilę na pielęgnację siebie.

Jeśli po kilku tygodniach stan emocjonalny się nie zmienia, a objawy się pogłębiają, należy udać się do specjalisty. W przypadku pojawienia się depresji poporodowej wskazana jest psychoterapia, często połączona z farmakoterapią.

Monika Chrapińska-Krupa, psycholog, terapeuta z Poradni „Co tam? Psychoterapia bliska Tobie”

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz