Rodzice wiedzą, że dziecko to dużo radości i szczęścia, a co na to naukowcy?

Artykuł oparty na badaniach porównujących szczęście osób bezdzietnych i mających dzieci w 22 krajach. Rozważania nad wpływem polityki prorodzinnej państwa na szczęście rodziców.

szczęśliwa rodzina

Niemal każdy rodzic zapytany, czy jego dziecko go uszczęśliwia, z przekonaniem odpowie twierdząco. Przecież dziecko to najlepsze, co nas w życiu spotkało, a dla wiele osób właśnie dzięki swoim dzieciom czuje się spełnionych i odnalazło w życiu sens.

Okiem naukowców

Aby przekonać się, czy rzeczywiście rodzice są szczęśliwsi niż osoby bezdzietne, grupa naukowców przewodzona przez Jennifer Glass z uniwersytetu w Teksasie przeprowadziła badania wśród przedstawicieli 22 krajów. Wyniki dość mocno zaskakują, ponieważ okazuje się, że w wielu krajach to właśnie bezdzietni są tymi, którzy odczuwają więcej szczęścia w swiom życiu. Najbardziej rażące różnice są widoczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie szczęśliwych rodziców jest o 13% mniej niż szczęśliwych bezdzietnych. Mało optymistycznie przedstawiają się też wyniki z Irlandii, Grecji i Nowej Zelandii. Przewagą szczęśliwych rodziców może się poszczycić przede wszystkim Portugalia (8% różnicy), a także Węgry, Hiszpania i Norwegia. Wyniki w każdym z tych krajów jasno i wyraźnie pokazują, że jednym z głównych czynników odpowiadających za szczęście osób mających dzieci jest polityka prorodzinna państwa.

Pieniądze to nie wszystko

Ale życie bez pieniędzy to nic. No, właśnie: mówią, że pieniądze szczęścia nie dają. Tymczasem wyniki amerykańskich badaczy pokazały, że nie do końca tak jest. Przewaga szczęśliwych rodziców nad bezdzietnymi występuje w krajach, w których najłatwiej pogodzić życie rodzinne z pracą. Życie rodziny z dziećmi ułatwiają tam nie tylko organy państwowe, ale też pracodawcy. I na odwrót: w krajach, w których kobieta pozostająca w domu z dziećmi z automatu rujnuje sobie karierę, szczęśliwych rodziców jest coraz mniej. Cóż, jedne rządy inwestują w prężnie działającą gospodarkę, inne – w trwała, spokojną o własny byt rodzinę... Nieliczne wiedzą, że da się to połączyć!

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz