Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w internecie?

Dołącz do Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa i poznaj zagrożenia, jakie dzisiaj czyhają na Twoje dziecko w internecie!

komputer dziecko

Jakie zagrożenia czekają na dzieci w Internecie? Jak dobierać gry komputerowe dla najmłodszych? Czy inteligentne zabawki zawsze są bezpieczne? To tylko kilka pytań, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy rodzic. Szczególną okazją do takiej refleksji może być zbliżający się Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM).

To ogólnoeuropejska kapania organizowana przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. Również w Polsce, przez cały październik, już po raz szósty będziemy popularyzować wiedzę na temat nowoczesnych technologii oraz bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz też: Brzydal? Mały chłopiec, który ma Zespół Downa

Cyberbezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność, szczególnie w kontekście dzieci i młodzieży. To w dużej mierze od rodziców zależy, czy ich pociechy będą mogły bezpiecznie korzystać z możliwości, które zapewnia Internet. Dlatego tak ważne jest, aby sami rodzice również podnosili swoją świadomość dotyczącą zagrożeń w sieci.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa stanowi doskonałą okazję do edukacji i promowania odpowiedzialnych zachowań w internecie (cyberhigiena). Zachęcamy do ciągłego podejmowania tego tematu oraz korzystania z materiałów edukacyjnych i poradników, udostępnionych przez naszych partnerów:

Przypominamy również, że w ramach Państwowego Instytutu Badawczego NASK działa zespół Dyżurnet.pl, który pomaga w zwalczaniu szkodliwych i nielegalnych treści w internecie, a także prowadzi działania informacyjne i edukacyjne.

Polecamy: Adele opublikowała piękny wpis o swojej przyjaciółce

Wesprzyj ECSM

Przypadający na październik Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa koordynuje Państwowy Instytut Badawczy NASK. Jednak jest to idea, w którą zaangażować może się każdy. Można to zrobić na trzy sposoby.

Zorganizuj inicjatywę

Zapraszamy do zgłaszania inicjatyw (warsztaty, lekcje, szkolenia, wykłady itd.) pod adresem: ecsm@nask.pl. Umieścimy informację o wydarzeniu na stronie internetowej www.bezpiecznymiesiac.pl, a także w mediach społecznościowych. Zarejestrujemy również wydarzenie na ogólnoeuropejskiej stronie poświęconej kampanii www.cybersecuritymonth.eu.  

Weź udział w wydarzeniu

Informacje o planowanych w Polsce wydarzeniach będą publikowane na stronie internetowej www.bezpiecznymiesiac.pl. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zgłoszonych inicjatywach. PIB NASK planuje organizację następujących działań:

  • 1 października - „kick off event”, który będzie okazją do zaprezentowania wydarzeń i inicjatyw w ramach kampanii.
  • 5 października - uroczystość wręczenia nagród w ramach VII edycji ogólnopolskiego oraz wojewódzkiego rankingu portalu IT Szkoła 2018.
  • 9 października - warsztat ekspercki na temat zawodów przyszłości.
  • 11 października - spotkanie uczniów szkół i przedstawicieli Kongresu Młodych Internautów z Mistrzami Kodowania.
  • 23-24 października - XXII Konferencja na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego SECURE2018.
  • Cały październik - CERT Polska zorganizuje konkurs Capture the Flag z atrakcyjnymi nagrodami. 

Wesprzyj informacyjnie Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Aby wesprzeć Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, wystarczy udostępnić lub przekazać dalej informacje o bezpieczeństwie w sieci. NASK będzie publikować na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych informacje o ECSM oraz relacje z wydarzeń.

Zobacz też: Dziewczynka uratowała życie tacie dzwoniąc na pogotowie!

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM)

Przez cały październik we wszystkich krajach członkowskich UE organizowane są wydarzenia, które mają popularyzować wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii. Każdy tydzień października opatrzony jest przewodnim hasłem. W tym roku są to: cyberhigiena, edukacja, scam, nowoczesne technologie. Tegoroczna edycja ECSM została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministerstw: cyfryzacji, nauki i szkolnictwa wyższego, przedsiębiorczości i technologii oraz edukacji narodowej.

 

Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz