Daj rodzicom drugie życie! Wystarczy, że... urodzisz im wnuki

Badania pokazują, że jest widoczny związek pomiędzy długością życia dziadków a tym, czy opiekują się swoimi wnukami i spędzają z nimi czas.

dziadkowie wnuczka

W ostatnich latach można zaobserwować coraz mniejsze zainteresowanie dziadków opieką nad swoimi wnukami. Babcie tłumaczą się, że ten czas chcą wykorzystać tak, jak zawsze o tym marzyły, a dziadkowie twierdzą, że nie jest to spełnienie ich marzeń i również wolą poświęcić się własnym pasjom. A to błąd. Jak się okazuje, czas spędzony z wnukami może dać nam dużo więcej, niż myślimy. Badania Berlińskiego Studium Starzenia w tym temacie dowodzą, że opieka nad wnukami wydłuża życie starszych osób.

Polecamy: Żłobek, opiekunka czy babcia?

Wyniki badania opublikowało czasopismo naukowe "Evolution and Human Behavior".

Okazuje się, że seniorzy, którzy opiekowali się wnukami bądź spędzali z nimi czas, mieli niższy stopień zachorowań przez kolejne 20 lat niż Ci, którzy nie mieli wnuków lub stronili od opieki nad nimi. Dzięki temu też zmniejszali stres, a nawet wspomagały pracę mózgu, wspomagając obronę przez zachorowaniem na Alzheimera.

"Istnieje związek pomiędzy zapewnieniem tej opieki a zmniejszeniem stresu, tak jak znamy związek między stresem a wyższym ryzykiem śmierci" - powiedział dr Ronan Factora z Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych. 

Opieka nad wnukami to nie tylko gimnastyka dla mózgu, lecz także dla stawów i mięśni. Nie od dzisiaj wiadomo, że wysiłek fizyczny opóźnia proces starzenia i dobrze wpływa na pracę naszego organizmu oraz samopoczucie.

Zobaczcie też: Dziadkowie i wnuki - tak wygląda prawdziwa miłość!

Warto jednak pamiętać o tym, że we wszystkim niezbędny jest umiar. Zbyt dużo energii zainwestowanej w opiekę nad wnuczką lub wnukiem może w rzeczywistości podnieść poziom stresu i odwrócić wszystkie pozytywne aspekty. Powyższe wnioski pochodzą z badań nad dziadkami, którzy nie musieli codziennie opiekować się swoimi wnukami, lecz sporadycznie, z "doskoku".

Jak widać, kontakt dziadków z wnukami ma wiele zalet. Nie warto jednak naciskać ani przesadzać, gdyż wszystko co dobre, może się odwrócić i narobić więcej szkody, niż pożytku.

A Wy, często zostawiacie dzieci ze swoimi rodzicami?

 

AK

Źródło: runwonder.com, miamiherald.com, rd.com, mamotoja.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz