Ojciec w dołku psychicznym

Świeżo upieczeni tatusiowie mogą także doświadczyć depresji poporodowej.

depresja poporodowa u mężczyzn

Jak wynika z bardzo dokładnych badań (powtórzonych parokrotnie w przeciągu kilku lat na tej samej grupie badanych) opublikowanych w czasopiśmie Pediatrics, daje się odnotować przypadki objawów depresji u mężczyzn w ciągu pierwszych pięciu lat ojcostwa. 

Przyjściu na świat dziecka towarzyszy uczucie radości i satysfakcji, ale to także nowe wyzwania i obowiązki, a często wywrócenie życia do góry nogami - zarówno matki, jak i ojca. Dobrze znane jest zagadnienie depresji poporodowej u matek, wynikające z burzy hormonów i emocji towarzyszących przyjściu na świat dziecka. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i zwykle depresja mija po paru tygodniach, a rozchwianie emocjonalne wywołane zmianami hormonalnymi ustępuje (ostatecznie diagnozowane jako baby blues). Naukowcy odkryli jednak, iż mężczyźni także nie są odporni na zmiany samopoczucia spowodowanego szerokim wachlarzem emocji towarzyszących pojawieniu się i wychowaniu małego dziecka.

Syndrom baby blues i depresja poporodowa - czym się różnią? >>>

Badaniem objęto mężczyzn, którzy stali się po raz pierwszy ojcami w wieku około 25 lat. W badaniu wykorzystano dane 10.623 mężczyzn. Naukowcy odkryli, że objawy depresyjne wzrosły średnio o 68% w ciągu pierwszych pięciu lat ojcostwa u mężczyzn, którzy na co dzień obcowali ze swoimi dziećmi. Objawy depresji występowały znacznie częściej wśród mężczyzn, którzy żyli pod jednym dachem ze swoimi dziećmi, niż wśród ojców, którzy nie mieszkają ze swoimi dziećmi lub mężczyzn, którzy nie mają dzieci.

Co może być przyczyną depresji u świeżo upieczonych tatusiów?

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aśka
2017-03-08 10:06:45

Mój bardzo się stresował porodem, chyba nawet bardziej ode mnie. Do tego doszedł nerwowy czas w pracy. Bał się, że może stracić etat, bo w firmie cięli koszty. To wszystko się skumulowało i stał się kłębkiem nerwów. Namówiłam go na nagranie muzyki serca soundofsoul, które odsłuchuje w chwilach dużego napięcia i mówi, że czuje się spokojniejszy. Spokojnie reaguje, gdy się coś wydarzy. Co prawda stracił pracę, ale szybko znalazł nową i to lepszą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
2017-02-17 12:36:38

Mój zniósł bardzo dobrze nową sytuację.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz