Dzieci zastępcze - urodziły się, by ukoić ból i wypełnić pustkę

Sformułowanie „dziecko zastępcze” sami stworzyli ludzie, który urodzili się, aby pomóc rodzicom poradzić sobie z pustką po utracie starszego dziecka. Między innymi Vincent van Gogh i Salvador Dali byli dziećmi zastępczymi.

dziecko zastępcze

Vincent van Gogh dostał imię po starszym bracie

Pierwszy Vincent urodził się martwy. Dokładnie rok po tragedii, rodzina powitała drugie dziecko, chłopca, którego nazwano imieniem pierwszego. Słynny malarz miał trudne życie. Każda wizyta na grobie brata była dla niego traumą. Nie potrafił odnaleźć siebie, dobre relacje łączyły go jedynie z młodszym bratem Theo. Przez całe swoje życie van Gogh zmagał się z syndromem dziecka zastępczego. Podobno miał wyrzuty sumienia, że to on przyczynił się do śmierci swojego brata, ukochanego syna rodziców. Artysta i szaleniec na zawsze zostanie zapamiętany jako ten, który odciął sobie ucho. Mało kto wie, że był dzieckiem zastępczym, co mocno odcisnęło się na jego psychice.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Generatywna
2015-06-09 23:55:48

re: Dzieci zastępcze - urodziły się, by ukoić ból i wypełnić pustkę

Prawda, mój były narzeczony jest takim dzieckiem. Okazało się, że gość jest walnięty. Nie wiem czy żartował gdy mówił, że ma 37 lat (a jesteśmy rówieśnikami, rocznik 91), że nie ma własnego życia, że jest kimś innym, że go nie ma. Z pozoru bystry i zaradny, bo utrzymywał się sam od 15 roku życia, ale jak się potem okazało, wrak człowieka, wyprany z uczuć, emocji i empatii. Talentem nie emanuje, żeby nie było.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kania
2015-06-09 09:14:10

re: Dzieci zastępcze - urodziły się, by ukoić ból i wypełnić pustkę

Chyba trochę naciagany problem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Epke
2015-06-09 12:19:52

Czy naciągany? Nie, raczej nie. Wart zbadania, to na pewno. Ale ten artykuł jest raczej informacyjny i nie porusza tego problemu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz