Jak skutecznie wrócić do pracy po urlopie? Kilka porad od HR-owców

W głowie masz jeszcze plażę, piasek i głośny śmiech dziecka. Kiedy jednak kalendarz przypomina, że jutro trzeba wrócić do pracy, to czy jest sposób by się na to przygotować?

mama wraca do pracy

Urlop minął jak jeden dzień, a już na wstępie czeka na nas stos maili i nowych zadań - to sytuacja znana wielu osobom. Opinie pracowników pokazują jasno, że udany powrót z wakacji to równie duża sztuka, co efektywny odpoczynek. Eksperci Pracuj podpowiadają, jak pokonać „back to work blues” i bez chandry wrócić z urlopu.

Polecamy też: Jak przygotować Malucha na powrót Mamy do pracy?

Co najmniej dwa tygodnie – tyle według obiegowych opinii powinien trwać efektywny urlop. Nie dłużej, niż 8 dni – to z kolei optymalny czas według psychologów z Uniwersytetu Tempere w Finlandii. Niezależnie od tego, kto ma rację – każdy urlop kiedyś się kończy, a powrót z niego potrafi przyprawić o ból głowy pracowników na całym świecie. Pierwsze dni w pracy dla wielu są trudne, a liczba obowiązków czekających na nas po powrocie może być przytłaczająca. Eksperci Pracuj.pl podają kilka praktycznych rad, które ułatwiają ponowne efektywne wejście w buty pracownika.

1. Nie działaj chaotycznie

Według raportu Pracuj.pl „Powrót z urlopu”, większość Polaków jest po urlopie spokojniejsza (60%), co drugi czuje się wypoczęty. Jak zauważa Sylwia Sosnowska, HR Manager w Grupie Pracuj, pozytywne efekty przerwy szybko zostają jednak skonfrontowane z rzeczywistością, a po powrocie o naszą uwagę walczy wiele różnych wątków.

"Wielu z nas odczuwa przygnębienie z myślą o powrocie z urlopu do pracy. Duży wpływ na to mają czekające nas zaległości. Ważne, abyśmy nie wykorzystywali pierwszych dni w pracy jako okazji na nerwowe nadrabianie czasu. Zaplanujmy działania krok po kroku. Warto na początku zorganizować spotkania z najbliższymi współpracownikami, zebrać nowe informacje. Działając impulsywnie, bez planu możemy wprowadzić dodatkowy, niepotrzebny chaos w zespole, a sobie przysporzyć dodatkowego stresu"

- PRZEKONUJE SYLWIA SOSNOWSKA.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz